Plugins - Health Check &amp - en to pt translation catalogue (197 entries)

en: Could not be determined
pt: Não foi possível determinar

en: Check plugins
pt: Verificar plugins

en: Inactive Themes
pt: Temas inactivos

en: Parent Theme
pt: Tema superior

en: Timezone
pt: Fuso horário

note: translators: %s: URL to Site Health Status page.
en: This page can show you every detail about the configuration of your WordPress website. For any improvements that could be made, see the <a href="%s">Site Health Status</a> page.
pt: Esta página mostra todos os detalhes sobre a configuração do seu site WordPress. Para qualquer aspecto que possa ser melhorado, consulte a página <a href="%s">Estado do diagnóstico do site</a>.

note: translators: %d: Amount of hidden themes.
en: Show %d remaining theme | Show %d remaining themes
pt[0]: Mostrar o restante %d tema
pt[1]: Mostrar os restantes %d temas

note: translators: %d: Amount of hidden plugins.
en: Show %d remaining plugin | Show %d remaining plugins
pt[0]: Mostrar o restante %d plugin
pt[1]: Mostrar os restantes %d plugins

en: Extended PHP Information
pt: Informações detalhadas do PHP

en: The Site Health check requires JavaScript.
pt: A ferramenta de diagnóstico do site necessita de JavaScript.

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Site Health
pt: Diagnóstico do site

en: View extended PHP information
pt: Ver informações detalhadas do PHP

en: Copied!
pt: Copiado!

en: Copy site info to clipboard
pt: Copiar informações do site

en: If you want to export a handy list of all the information on this page, you can use the button below to copy it to the clipboard. You can then paste it in a text file and save it to your device, or paste it in an email exchange with a support engineer or theme/plugin developer for example.
pt: Se quiser exportar uma lista de todas as informações desta página, pode usar o botão abaixo para as copiar para a área de transferência. Pode depois colá-las num ficheiro de texto e guardá-las no seu dispositivo, ou colá-las num email que pode enviar aos técnicos de suporte ou a programadores de temas ou plugins, por exemplo.

en: Site Health Info
pt: Informações do diagnóstico do site

en: Troubleshooting mode
pt: Modo de resolução de problemas

en: Theme directory location
pt: Localização do directório dos temas

en: Theme features
pt: Funcionalidades do tema

en: None
pt: Nenhum

en: Is SUHOSIN installed?
pt: O SUHOSIN está instalado?

en: PHP version
pt: Versão do PHP

en: Web server
pt: Servidor

en: ImageMagick version string
pt: String da versão do ImageMagick

en: ImageMagick version number
pt: Número da versão do ImageMagick

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
pt: Mostra se o WordPress é capaz de gravar nos directórios a que tem de aceder.

en: These settings alter where and how parts of WordPress are loaded.
pt: Estas configurações alteram onde e como as partes do WordPress são carregadas.

en: Directories and Sizes
pt: Directórios e tamanhos

[ctx: comment status]
en: Closed
pt: Fechados

[ctx: comment status]
en: Open
pt: Abertos

en: No permalink structure set
pt: Estrutura das ligações permanentes não definida

en: User Language
pt: Idioma do utilizador

en: Site Language
pt: Idioma do site

[ctx: localized PHP upgrade information page]
en: https://wordpress.org/support/update-php/
pt: https://pt.wordpress.org/support/update-php/

en: Error
pt: Erro

en: Once weekly
pt: Uma vez por semana

en: Info
pt: Informações

[ctx: Page title]
en: Site Health
pt: Diagnóstico do site

[ctx: Menu Title]
note: translators: %s: Critical issue counter, if any.
en: Site Health %s
pt: Diagnóstico do site %s

[ctx: Issue counter label for the admin menu]
en: Critical issues
pt: Problemas críticos

note: translators: %d: The HTTP response code returned.
en: The loopback request returned an unexpected http status code, %d, it was not possible to determine if this will prevent features from working as expected.
pt: O pedido de loopback devolveu um código de estado http inesperado, %d. Não foi possível determinar se isto impede o funcionamento dos recursos conforme o previsto.

en: The loopback request to your site failed, this means features relying on them are not currently working as expected.
pt: O pedido de loopback para o seu site falhou. Isto significa que os recursos que dependem desse pedido não estão a funcionar como previsto.

note: translators: %d: The amount of notices that are visible.
en: Notices (%d)
pt: Notificações (%d)

note: translators: %d: The amount of available themes.
en: Available themes (%d)
pt: Temas disponíveis (%d)

note: translators: %d: The amount of available plugins.
en: Available plugins (%d)
pt: Plugins disponíveis (%d)

en: enabled
pt: activado

note: translators: %s: The running status of Troubleshooting Mode.
en: Troubleshooting Mode - %s
pt: Modo de resolução de problemas - %s

[ctx: Prefix for inactive themes in troubleshooting mode]
en: Switch to
pt: Mudar para

[ctx: Prefix for the active theme in troubleshooting mode]
en: Active:
pt: Activo:

en: You do not have access to this file.
pt: Não tem acesso a este ficheiro.

en: (Does not support 64bit values)
pt: (Não suporta valores 64bit)

en: Unable to determine what web server software is used
pt: Não é possível determinar qual o software de servidor web utilizado

note: translators: %s: The custom message that may be included with the email.
en: Additional message from admin: %s
pt: Mensagem adicional do administrador: %s

en: You have successfully enabled Troubleshooting Mode, all plugins will appear inactive until you disable Troubleshooting Mode, or log out and back in again.
pt: Activou com sucesso o modo de resolução de problemas, todos os plugins ficarão aparentemente desactivados até que desactive o modo de resolução de problemas ou termine a sessão e volte a iniciar.

note: translators: %s: The active theme name.
en: Active theme: %s
pt: Tema activo: %s

en: Waiting...
pt: A aguardar...

en: Switch to this theme
pt: Mudar para este tema

note: translators: %s: Theme name.
en: Switch the active theme to %s
pt: Activar o tema %s

en: Enable
pt: Activar

note: translators: %s: Plugin name.
en: Enable the plugin, %s, while troubleshooting.
pt: Activar o plugin %s durante a resolução de problemas.

en: Disable
pt: Desactivar

note: translators: %s: Plugin name.
en: Disable the plugin, %s, while troubleshooting.
pt: Desactivar o plugin %s durante a resolução de problemas.

en: Dismiss notices
pt: Ignorar avisos

en: Plugin actions, such as activating and deactivating, are not available while in Troubleshooting Mode.
pt: As acções de plugins, como activar e desactivar, não estão disponíveis no modo de resolução de problemas.

en: There are no notices to show.
pt: Não há avisos para mostrar.

en: Here you can enable individual plugins or themes, helping you to find out what might be causing strange behaviors on your site. Do note that <strong>any changes you make to settings will be kept</strong> when you disable Troubleshooting Mode.
pt: Aqui pode activar plugins e temas individualmente, isto pode ajudar a encontrar a origem do problema no seu site. Atenção que <strong>quaisquer alterações às opções serão mantidas</strong> ao desactivar o modo de resolução de problemas.

en: Your site is currently in Troubleshooting Mode. This has <strong>no effect on your site visitors</strong>, they will continue to view your site as usual, but for you it will look as if you had just installed WordPress for the first time.
pt: De momento o seu site está no modo de resolução de problemas. Isto <strong>não tem qualquer efeito para os visitantes do seu site</strong>, que irão continuar a ver normalmente o seu site, mas para si o WordPress será mostrado como se tivesse sido acabado de instalar.

note: Translators: %1$s: The theme slug that was switched to.. %2$s: The force-enable link markup.
en: When switching the active theme to %1$s, a site failure occurred. Because of this we reverted the theme to the one you used previously. %2$s
pt: Ao mudar o tema activo para %1$s, ocorreu um erro no site. Por isso, o site foi revertido para o tema usado anteriormente. %2$s

note: Translators: %1$s: The plugin slug that was disabled. %2$s: The force-disable link markup.
en: When disabling the plugin, %1$s, a site failure occurred. Because of this the change was automatically reverted. %2$s
pt: Ao desactivar o plugin %1$s, ocorreu um erro no site. Por isso, esta alteração foi revertida automaticamente. %2$s

note: Translators: %1$s: The link-button markup to force enable the plugin. %2$s: The force-enable link markup.
en: When enabling the plugin, %1$s, a site failure occurred. Because of this the change was automatically reverted. %2$s
pt: Ao activar o plugin %1$s, ocorreu um erro no site. Por isso, esta alteração foi revertida automaticamente. %2$s

en: We could not remove the old must-use plugin.
pt: Não foi possível remover o plugin obrigatório antigo.

en: Send test mail
pt: Enviar email de teste

en: Additional message
pt: Mensagem adicional

note: translators: %s: website url.
en: Health Check – Test Message from %s
pt: Health Check - Mensagem de teste de %s

en: One possible reason for this may be that your installation contains translated versions. An easy way to clear this is to reinstall WordPress. Don't worry. This will only affect WordPress' own files, not your themes, plugins or uploaded media.
pt: Uma razão possível para isto poderá ser o facto da sua instalação conter versões traduzidas. Uma forma fácil de corrigir isto é reinstalar o WordPress. Não se preocupe. Isto afecta apenas os ficheiros do próprio WordPress, não altera os seus temas, plugins ou ficheiros multimédia.

note: translators: %s: .htaccess
en: Your %s file contains only core WordPress features.
pt: O ficheiro %s contém apenas regras do core do WordPress.

note: translators: %s: .htaccess
en: Custom rules have been added to your %s file.
pt: Foram adicionadas regras personalizadas ao ficheiro %s.

en: .htaccess rules
pt: Regras .htaccess

en: Not available
pt: Não disponível

note: translators: %s: Latest WordPress version number. translators: %s: Latest plugin version number. translators: %s: Latest theme version number.
en: (Latest version: %s)
pt: (Versão mais recente: %s)

note: translators: Prefix for the active theme in a listing.
en: Active:
pt: Activo:

en: Themes
pt: Temas

en: Modified
pt: Modificado

en: The Mail Check will invoke the <code>wp_mail()</code> function and check if it succeeds. We will use the E-mail address you have set up, but you can change it below if you like.
pt: A verificação do Mail irá chamar a função <code>wp_mail()</code> para verificar se funciona. Será utilizado o endereço de email da sua configuração, se quiser pode personalizar o endereço no campo abaixo.

en: Mail Check
pt: Verificação do Mail

en: Check the Files Integrity
pt: Verificar integridade dos ficheiros

en: The File Integrity checks all the core files with the <code>checksums</code> provided by the WordPress API to see if they are intact. If there are changes you will be able to make a Diff between the files hosted on WordPress.org and your installation to see what has been changed.
pt: A integridade de ficheiros do core é verificada através de <code>checksums</code> fornecidos pela API do WordPress para verificar se os ficheiros estão intactos. Se forem encontradas alterações, será possível visualizar as diferenças entre os ficheiros alojados em WordPress.org e os ficheiros da sua instalação, para saber o que foi alterado.

en: File integrity
pt: Integridade de ficheiros

en: cURL version
pt: Versão do cURL

en: It seems there was a problem sending the e-mail.
pt: Ocorreu um problema ao enviar o email.

en: We have just sent an e-mail using <code>wp_mail()</code> and it seems to work. Please check your inbox and spam folder to see if you received it.
pt: Foi enviado um email através da função <code>wp_mail()</code> e parece estar a funcionar. Por favor consulte a sua caixa de correio e pasta de spam para verificar se recebeu.

en: Result from testing without any plugins active and a default theme
pt: Resultado de testar sem nenhum plugin activo e com um tema por omissão

en: Reason
pt: Razão

en: File
pt: Ficheiro

en: Status
pt: Estado

en: It appears as if some files may have been modified.
pt: Alguns ficheiros poderão ter sido modificados.

en: All files passed the check. Everything seems to be ok!
pt: Todos os ficheiros passaram na verificação. Está tudo bem!

en: File not found
pt: Ficheiro não encontrado

en: (View Diff)
pt: (Ver diferenças)

en: Content changed
pt: Conteúdo alterado

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Disable Troubleshooting Mode
pt: Desactivar modo de resolução de problemas

en: You don't have any of the default themes installed. A default theme helps you determine if your current theme is causing conflicts.
pt: Não tem instalado nenhum dos temas por omissão. Um tema por omissão pode ajudar a determinar se o seu tema actual está a causar conflitos.

[ctx: Menu, Section and Page Title]
en: Health Check
pt: Verificação do sistema

note: Translators: %s: Plugin slug.
en: Enable %s
pt: Activar %s

note: Translators: %s: Plugin slug.
en: Disable %s
pt: Desactivar %s

en: Manage active plugins
pt: Gerir plugins activos

en: Enable while troubleshooting
pt: Activar durante a resolução de problemas

en: Disable while troubleshooting
pt: Desactivar durante a resolução de problemas

en: A Troubleshooting Mode menu is added to your admin bar, which will allow you to enable plugins individually, switch back to your current theme, and disable Troubleshooting Mode.
pt: O menu do modo de resolução de problemas será adicionado à barra de administração, que lhe permite activar individualmente plugins, mudar de volta para o seu tema actual e desactivar o modo de resolução de problemas.

en: By enabling the Troubleshooting Mode, all plugins will appear inactive and your site will switch to the default theme only for you. All other users will see your site as usual.
pt: Ao activar o modo de resolução de problemas, todos os plugins ficarão aparentemente inactivos e o seu site irá mudar para o tema por omissão, mas apenas para si. Todos os outros utilizadores irão continuar a ver o seu site como habitual.

en: When troubleshooting issues on your site, you are likely to be told to disable all plugins and switch to the default theme.
pt: Ao resolver problemas no seu site, poderão dizer-lhe para desactivar todos os plugins e mudar para o tema por omissão.

note: translators: %1$d: The HTTP response code. %2$s: The error message returned.
en: Error encountered: (%1$d) %2$s
pt: Erro encontrado: (%1$d) %2$s

en: Database name
pt: Nome da base de dados

en: Max input time
pt: Tempo máximo de entrada

en: Ghostscript version
pt: Versão do Ghostscript

en: Unable to determine if Ghostscript is installed
pt: Não é possível determinar se o Ghostscript está instalado

en: GD version
pt: Versão do GD

en: Imagick Resource Limits
pt: Limite de recursos do Imagick

en: Active editor
pt: Editor activo

en: Media Handling
pt: Gestão de multimédia

en: Troubleshoot
pt: Resolver problema

en: Return to the Dashboard
pt: Voltar ao painel

en: We were unable to replace the plugin file required to enable the Troubleshooting Mode.
pt: Não foi possível substituir o ficheiro do plugin necessário para activar o modo de resolução de problemas.

en: Enable Troubleshooting Mode
pt: Activar modo de resolução de problemas

en: Troubleshooting Mode
pt: Modo de resolução de problemas

en: Please note, that due to how Must Use plugins work, any such plugin will not be disabled for the troubleshooting session.
pt: Atenção, devido ao modo como funcionam os plugins obrigatórios, nenhum plugin deste tipo será desactivado durante a sessão de resolução de problemas.

en: Understandably, you do not wish to do so as it may affect your site visitors, leaving them with lost functionality.
pt: É compreensível que não queira fazê-lo para não afectar os seus utilizadores, retirando-lhes algumas funcionalidades.

en: We were unable to copy the plugin file required to enable the Troubleshooting Mode.
pt: Não foi possível copiar o ficheiro do plugin necessário para activar o modo de resolução de problemas.

en: We were unable to create the mu-plugins directory.
pt: Não foi possível criar o directório de plugins obrigatórios.

en: Troubleshooting
pt: Resolução de problemas

en: The loopback request to your site completed successfully.
pt: O pedido de loopback para o seu site foi concluído com sucesso.

note: translators: %s: Plugin version number. translators: %s: Theme version number.
en: Version %s
pt: Versão %s

note: translators: %s: Plugin author name. translators: %s: Theme author name.
en: By %s
pt: Por %s

en: No version or author information is available.
pt: Não há informação acerca da versão ou do autor.

en: (Supports 64bit values)
pt: (Suporte para valores 64bit)

note: Description of the plugin
en: Checks the health of your WordPress install.
pt: Verifique o sistema da sua instalação WordPress.

note: Plugin URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/health-check/
pt: https://pt.wordpress.org/plugins/health-check/

en: The phpinfo() function has been disabled by your host. Please contact the host if you need more information about your setup.
pt: A função phpinfo() foi desactivada pelo seu servidor. Por favor contacte o seu serviço de alojamento para mais informações sobre a sua configuração.

en: Parent theme
pt: Tema superior

en: Author website
pt: Site do autor

en: Author
pt: Autor

en: Name
pt: Nome

note: translators: 1: Plugin version number. 2: Plugin author name. translators: 1: Theme version number. 2: Theme author name.
en: Version %1$s by %2$s
pt: Versão %1$s por %2$s

en: Database host
pt: Servidor da base de dados

en: Client version
pt: Versão do cliente

en: Server version
pt: Versão do servidor

en: Extension
pt: Extensão

en: Is the Imagick library available?
pt: A biblioteca Imagick está disponível?

en: PHP post max size
pt: Tamanho máximo de POST do PHP

en: Upload max filesize
pt: Tamanho máximo de carregamento de ficheiros

en: PHP memory limit
pt: Limite de memória do PHP

en: PHP time limit
pt: Tempo limite do PHP

en: PHP max input variables
pt: Tamanho máximo de variáveis inseridas do PHP

en: Server settings
pt: Definições do servidor

en: Unable to determine PHP SAPI
pt: Não é possível determinar a SAPI do PHP

en: PHP SAPI
pt: SAPI do PHP

en: Unable to determine PHP version
pt: Não é possível determinar a versão do PHP

en: Unable to determine server architecture
pt: Não é possível determinar a arquitectura do servidor

en: Server architecture
pt: Arquitectura do servidor

note: translators: 1: The IP address WordPress.org resolves to. 2: The error returned by the lookup.
en: Unable to reach WordPress.org at %1$s: %2$s
pt: Não é possível aceder a WordPress.org em %1$s: %2$s

en: WordPress.org is reachable
pt: WordPress.org está acessível

en: Communication with WordPress.org
pt: Comunicação com WordPress.org

en: Network count
pt: Número de redes

en: Site count
pt: Número de sites

en: User count
pt: Número de utilizadores

en: The must use plugins directory
pt: O directório de plugins obrigatórios (mu-plugins)

en: The themes directory
pt: Directório de temas

en: The plugins directory
pt: Directório de plugins

en: The uploads directory
pt: Directório de carregamentos

en: The wp-content directory
pt: Directório "wp-content"

en: Not writable
pt: Sem permissão de escrita

en: Writable
pt: Com permissão de escrita

en: The main WordPress directory
pt: Directório principal do WordPress

en: Filesystem Permissions
pt: Permissões do sistema de ficheiros

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Enabled
pt: Activado

en: Undefined
pt: Indefinido

en: WordPress Constants
pt: Constantes do WordPress

en: Database
pt: Base de dados

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host&#8217;s assistance.
pt: As opções seguintes referem-se à configuração do servidor. Se forem necessárias alterações, pode precisar da assistência do seu serviço de alojamento.

en: Server
pt: Servidor

en: Inactive Plugins
pt: Plugins inactivos

en: Active Plugins
pt: Plugins activos

en: Must Use Plugins
pt: Plugins obrigatórios

en: Active Theme
pt: Tema activo

en: Is this a multisite?
pt: Isto é uma instalação multissite?

en: Default comment status
pt: Estado por omissão dos comentários

en: Can anyone register on this site?
pt: Qualquer pessoa pode registar-se neste site?

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: Is this site using HTTPS?
pt: Este site utiliza HTTPS?

en: Permalink structure
pt: Estrutura das ligações permanentes

en: Site URL
pt: URL do site

en: Home URL
pt: URL da página inicial

en: Version
pt: Versão
