Advanced Database Cleaner - Premium 4.0.0 - en to tr_TR translation catalogue (891 entries)

en:  %d item could not be processed. |  %d items could not be processed.
tr_TR[0]:  %d öge işlenemedi.
tr_TR[1]:  %d öge işlenemedi.

en:  (local time)
tr_TR:  (yerel saat)

en: %1$d day | %1$d days
tr_TR[0]: %1$d gün
tr_TR[1]: %1$d gün

en: %1$d hour | %1$d hours
tr_TR[0]: %1$d saat
tr_TR[1]: %1$d saat

en: %1$d minute | %1$d minutes
tr_TR[0]: %1$d dakika
tr_TR[1]: %1$d dakika

en: %1$d second | %1$d seconds
tr_TR[0]: %1$d saniye
tr_TR[1]: %1$d saniye

en: %1$d/%2$d tasks used
tr_TR: %1$d/%2$d görev kullanılıyor

en: %d day | %d days
tr_TR[0]: %d gün
tr_TR[1]: %d gün

en: %d hour | %d hours
tr_TR[0]: %d saat
tr_TR[1]: %d saat

en: %d min | %d mins
tr_TR[0]: %d dk
tr_TR[1]: %d dk

en: %d month | %d months
tr_TR[0]: %d ay
tr_TR[1]: %d ay

en: %d sec | %d secs
tr_TR[0]: %d sn
tr_TR[1]: %d sn

en: %d second | %d seconds
tr_TR[0]: %d saniye
tr_TR[1]: %d saniye

en: %d selected
tr_TR: %d seçildi

en: %d year | %d years
tr_TR[0]: %d yıl
tr_TR[1]: %d yıl

en: %s ago
tr_TR: %s önce

en: %s big option detected | %s big options detected
tr_TR[0]: %s büyük seçenek tespit edildi
tr_TR[1]: %s büyük seçenekler tespit edildi

en: %s big post meta detected
tr_TR: %s büyük yazı üst verisi algılandı

en: %s big transient detected | %s big transients detected
tr_TR[0]: %s büyük geçici veri tespit edildi
tr_TR[1]: %s büyük geçici veriler tespit edildi

en: %s big user meta detected
tr_TR: %s büyük kullanıcı üst verisi algılandı

en: %s cron job not scanned | %s cron jobs not scanned
tr_TR[0]: %s taranmamış cron işi
tr_TR[1]: %s taranmamış cron işleri

en: %s cron job with no action | %s cron jobs with no action
tr_TR[0]: %s eylemsiz cron işi
tr_TR[1]: %s eylemsiz cron işleri

en: %s duplicated post meta
tr_TR: %s yinelenen yazı üst verisi

en: %s duplicated user meta
tr_TR: %s yinelenen kullanıcı üst verisi

en: %s expired transient detected | %s expired transients detected
tr_TR[0]: %s süresi dolmuş geçici veri tespit edildi
tr_TR[1]: %s süresi dolmuş geçici veriler tespit edildi

en: %s option not scanned | %s options not scanned
tr_TR[0]: %s taranmamış seçenek
tr_TR[1]: %s taranmamış seçenekler

en: %s post meta not scanned
tr_TR: %s yazı üst verisi taranmadı

en: %s table not scanned | %s tables not scanned
tr_TR[0]: %s taranmamış tablo
tr_TR[1]: %s taranmamış tablolar

en: %s table to optimize | %s tables to optimize
tr_TR[0]: %s optimize edilecek tablo
tr_TR[1]: %s optimize edilecek tablolar

en: %s table to repair | %s tables to repair
tr_TR[0]: %s onarılacak tablo
tr_TR[1]: %s onarılacak tablolar

en: %s table with invalid prefix | %s tables with invalid prefix
tr_TR[0]: %s geçersiz önekli tablo
tr_TR[1]: %s geçersiz önekli tablolar

en: %s transient not scanned | %s transients not scanned
tr_TR[0]: %s taranmamış geçici veri
tr_TR[1]: %s taranmamış geçici veriler

en: %s unused post meta
tr_TR: %s kullanılmayan yazı üst verisi

en: %s unused user meta
tr_TR: %s kullanılmayan kullanıcı üst verisi

en: %s user meta not scanned
tr_TR: %s kullanıcı üst verisi taranmadı

en: 'Keep last' not applicable
tr_TR: 'Sonuncuyu Koru' uygulanamaz

en: (All dates/times are in your local time zone)
tr_TR: (Tüm tarihler/saatler yerel saat diliminizdedir)

en: (All dates/times in the logs are shown in your server's time zone)
tr_TR: (Günlüklerdeki tüm tarihler/saatler sunucunuzun saat diliminde gösterilir)

en: (For technical reasons, tasks will be deactivated after import and you will need to activate them again)
tr_TR: (Teknik nedenlerden dolayı, görevler içe aktarıldıktan sonra devre dışı bırakılacaktır ve bunları yeniden etkinleştirmeniz gerekecektir)

en: (Only the current site will be monitored. Activities on child sites will not be tracked).
tr_TR: (Yalnızca mevcut site izlenecektir. Alt sitelerdeki etkinlikler izlenmeyecektir).

en: (local time)
tr_TR: (yerel saat)

en: (to optimize)
tr_TR: (optimize edilecek)

en: 0 days
tr_TR: 0 gün

en: 19 standard cleanup tools
tr_TR: 19 standart temizleme aracı

en: 30-day money-back guarantee. No questions asked.
tr_TR: 30 gün para iade garantisi. Soru sorulmaz.

en: 6 data managers
tr_TR: 6 veri yöneticisi

en: 7 dedicated tools for canceled, failed, and completed actions and logs.
tr_TR: İptal edilen, başarısız olan ve tamamlanan eylemler ve günlükler için 7 özel araç.

en: A scan is already in progress. Please reload the page to see the current scan status.
tr_TR: Bir tarama zaten devam ediyor. Mevcut tarama durumunu görmek için lütfen sayfayı yeniden yükleyin.

en: A scan is in progress. Please wait until it finishes before performing this action
tr_TR: Bir tarama devam ediyor. Lütfen bu eylemi gerçekleştirmeden önce bitmesini bekleyin

en: A scan is in progress. Please wait until it finishes before performing this action.
tr_TR: Bir tarama devam ediyor. Bu eylemi gerçekleştirmeden önce lütfen bitmesini bekleyin.

en: Access advanced cleaning options, analytics, and more.
tr_TR: Gelişmiş temizleme seçeneklerine, analizlere ve daha fazlasına erişin.

en: Access comprehensive guides and tutorials
tr_TR: Kapsamlı kılavuzlara ve eğitimlere erişin

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Action ID
tr_TR: Eylem Kimliği

en: Action Scheduler canceled actions
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı iptal edilen eylemler

en: Action Scheduler canceled logs
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı iptal edilen günlükler

en: Action Scheduler cleaners
tr_TR: Action Scheduler temizleyicileri

en: Action Scheduler completed actions
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı tamamlanan eylemler

en: Action Scheduler completed logs
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı tamamlanan günlükler

en: Action Scheduler failed actions
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı başarısız eylemler

en: Action Scheduler failed logs
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı başarısız günlükler

en: Action Scheduler orphan logs
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı sahipsiz günlükler

en: Actions to do
tr_TR: Yapılacak eylemler

en: Actionscheduler canceled actions
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı iptal edilen eylemler

en: Actionscheduler canceled logs
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı iptal edilen günlükler

en: Actionscheduler completed actions
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı tamamlanan eylemler

en: Actionscheduler completed logs
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı tamamlanan günlükler

en: Actionscheduler failed actions
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı başarısız eylemler

en: Actionscheduler failed logs
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı başarısız günlükler

en: Actionscheduler orphan logs
tr_TR: Eylem Zamanlayıcı sahipsiz günlükler

en: Activate license
tr_TR: Lisansı etkinleştir

en: Activate now
tr_TR: Şimdi etkinleştir

en: Activation
tr_TR: Etkinleştirme

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Active Tasks
tr_TR: Aktif Görevler

en: Active plugins
tr_TR: Aktif eklentiler

en: Activity type
tr_TR: Aktivite türü

en: Add-ons activity monitor
tr_TR: Eklenti aktivite izleyici

en: Addon name or slug
tr_TR: Eklenti adı veya kısa adı (slug)

en: Addons activity
tr_TR: Eklenti aktivitesi

en: Addons activity enabled
tr_TR: Eklenti etkinliği etkin

en: Advanced filters
tr_TR: Gelişmiş süzgeçler

en: Advanced scan settings & CPU control
tr_TR: Gelişmiş tarama ayarları & CPU kontrolü

en: After a remote scan, see which plugins/themes rely on a given option, table, etc.
tr_TR: Uzak taramadan sonra, hangi eklentilerin/temaların belirli bir seçeneğe, tabloya vb. bağlı olduğunu görün.

en: Agency plan
tr_TR: Ajans planı

en: All
tr_TR: Tümü

en: All cron jobs
tr_TR: Tüm cron işleri

en: All dates/times are in your local time zone
tr_TR: Tüm tarihler/saatler yerel saat diliminizdedir

en: All items
tr_TR: Tüm öğeler

en: All items cleaned!
tr_TR: Tüm öğeler temizlendi!

en: All options
tr_TR: Tüm seçenekler

en: All post meta
tr_TR: Tüm yazı üst verileri

en: All premium plans include a 30-day money-back guarantee
tr_TR: Tüm premium planlar 30 günlük para iade garantisi içerir

en: All tables
tr_TR: Tüm tablolar

en: All transients
tr_TR: Tüm geçici veriler

en: All user meta
tr_TR: Tüm kullanıcı üst verileri

en: An error has occurred, please try again.
tr_TR: Bir hata oluştu, lütfen yeniden deneyin.

en: An error occurred during the remote request. Check the logs for more details.
tr_TR: Uzak istek sırasında bir hata oluştu. Daha fazla ayrıntı için günlüklere bakın.

en: An error occurred while getting the results from the server. Check the logs for more details
tr_TR: Sonuçlar sunucudan alınırken bir hata oluştu. Daha fazla ayrıntı için günlükleri kontrol edin

en: An error occurred, please try again.
tr_TR: Bir hata oluştu, lütfen yeniden deneyin.

en: Analytics enabled
tr_TR: Analizler etkin

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply (%1s)
tr_TR: Uygula (%1s)

en: Apply this to all other items (if applicable)
tr_TR: Bunu diğer tüm öğelere uygula (uygulanabilirse)

en: Apply to selected (%1s)
tr_TR: Seçilenlere uygula (%1s)

en: Are you sure you want to clear the log?
tr_TR: Günlüğü temizlemek istediğinize emin misiniz?

en: Args
tr_TR: Argümanlar

en: Assign specific items to the correct plugin/theme when needed.
tr_TR: Gerektiğinde belirli öğeleri doğru eklentiye/temaya atayın.

en: Assign the %d selected item(s) to:
tr_TR: Seçilen %d öğeyi şuna ata:

en: At least one menu position must be enabled.
tr_TR: En az bir menü konumu etkinleştirilmelidir.

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Auto drafts
tr_TR: Otomatik taslaklar

en: Autoload
tr_TR: Otomatik Yükleme (Autoload)

en: Autoload health check
tr_TR: Autoload sağlık kontrolü

en: Autoload size is big (%s)
tr_TR: Autoload boyutu büyük (%s)

en: Autoload size is good (%s)
tr_TR: Autoload boyutu iyi (%s)

en: Autoload warning threshold
tr_TR: Otomatik yükleme uyarı eşiği

en: Automate routine cleanups exactly when you want them.
tr_TR: Rutin temizlikleri tam istediğiniz zamanda otomatikleştirin.

en: Automation
tr_TR: Otomasyon

en: Automation tasks
tr_TR: Otomasyon görevleri

en: Available in the premium version.
tr_TR: Premium sürümde mevcuttur.

en: Awesome!
tr_TR: Harika!

en: Back
tr_TR: Geri

en: Basic filters
tr_TR: Temel süzgeçler

en: Belongs to
tr_TR: Aittir

en: Belongs to WordPress
tr_TR: WordPress'e ait

en: Belongs to:
tr_TR: Aittir:

en: Bulk actions
tr_TR: Toplu eylemler

en: Business plan
tr_TR: İş planı

en: By
tr_TR: Hazırlayan

en: By starting this scan, you agree to anonymously send the local scan results to our secure remote database to improve your scan accuracy. No personal data is collected.
tr_TR: Bu taramayı başlatarak, tarama doğruluğunuzu iyileştirmek için yerel tarama sonuçlarını güvenli uzak veritabanımıza anonim olarak göndermeyi kabul etmiş olursunuz. Hiçbir kişisel veri toplanmaz.

en: CPU pause time
tr_TR: CPU duraklama süresi

en: CPU rest time
tr_TR: CPU dinlenme süresi

en: CPU work time
tr_TR: CPU çalışma süresi

en: Calculating...
tr_TR: Hesaplanıyor...

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Canceled actions
tr_TR: İptal edilen eylemler

en: Canceled logs
tr_TR: İptal edilen günlükler

en: Cannot be deleted or edited!
tr_TR: Silinemez veya düzenlenemez!

en: Cannot clear the log file content.
tr_TR: Günlük dosya içeriği temizlenemiyor.

en: Check autoloaded options and spot heavy offenders. Then flip autoload on/off as needed.
tr_TR: Otomatik yüklenen seçenekleri kontrol edin ve ağır yük oluşturanları tespit edin. Ardından gerektiğinde autoload'ı açıp kapatın.

en: Check license status
tr_TR: Lisans durumunu kontrol et

en: Choose the method used for database cleanup operations. SQL offers direct database manipulation, while Native uses WordPress functions.
tr_TR: Veritabanı temizleme işlemleri için kullanılan yöntemi seçin. SQL doğrudan veritabanı manipülasyonu sunarken, Yerel yöntem WordPress fonksiyonlarını kullanır.

en: Clean %d selected items?
tr_TR: Seçilen %d öğe temizlensin mi?

en: Clean all %s?
tr_TR: Tüm %s temizlensin mi?

en: Clean up
tr_TR: Temizle

en: Cleanup completed successfully!
tr_TR: Temizlik başarıyla tamamlandı!

en: Cleanup events log for:
tr_TR: Şunun için temizlik olay günlüğü:

en: Cleanup method
tr_TR: Temizleme yöntemi

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear events log anytime you want
tr_TR: Olay günlüğünü istediğiniz zaman temizleyin

en: Clear log
tr_TR: Günlüğü temizle

en: Clear the log?
tr_TR: Günlük temizlensin mi?

en: Clear these events log?
tr_TR: Bu olay günlükleri temizlensin mi?

en: Cleared successfully!
tr_TR: Başarıyla temizlendi!

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Collapse sidebar
tr_TR: Kenar çubuğunu daralt

en: Collecting PHP files to scan
tr_TR: Taranacak PHP dosyaları toplanıyor

en: Collecting files
tr_TR: Dosyalar toplanıyor

en: Collecting the PHP files to be scanned. This process may take some time, depending on the number of plugin and theme files you have.
tr_TR: Taranacak PHP dosyaları toplanıyor. Bu işlem, sahip olduğunuz eklenti ve tema dosyası sayısına bağlı olarak biraz zaman alabilir.

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Complete activity timeline
tr_TR: Eksiksiz aktivite zaman çizelgesi

en: Completed actions
tr_TR: Tamamlanan eylemler

en: Completed logs
tr_TR: Tamamlanan günlükler

en: Completed successfully!
tr_TR: Başarıyla tamamlandı!

en: Configure performance-related settings for database cleanup operations and optimization.
tr_TR: Veritabanı temizleme işlemleri ve optimizasyonu için başarımla ilgili ayarları yapılandırın.

en: Confirm
tr_TR: Onayla

en: Contact us
tr_TR: Bize ulaşın

en: Contact us for personalized assistance
tr_TR: Kişiselleştirilmiş yardım için bize ulaşın

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Contribute corrections
tr_TR: Düzeltmelere katkıda bulunun

en: Copied
tr_TR: Kopyalandı

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Count
tr_TR: Sayı

en: Create as many automation tasks as you need.
tr_TR: İhtiyacınız olduğu kadar otomasyon görevi oluşturun.

en: Create scheduled tasks
tr_TR: Zamanlanmış görevler oluştur

en: Create task
tr_TR: Görev oluştur

en: Created successfully!
tr_TR: Başarıyla oluşturuldu!

en: Created:
tr_TR: Oluşturuldu:

en: Credits reset in:
tr_TR: Krediler şu kadar süre içinde sıfırlanır:

en: Credits used today:
tr_TR: Bugün kullanılan krediler:

en: Cron jobs
tr_TR: Cron işleri

en: Cross-check your items with a curated cloud database for improved ownership accuracy.
tr_TR: Sahiplik doğruluğunu iyileştirmek için öğelerinizi küratörlü bir bulut veritabanıyla çapraz kontrol edin.

en: Custom date range filtering
tr_TR: Özel tarih aralığı filtreleme

en: DB analytics
tr_TR: VT analizleri

en: DB size (MB)
tr_TR: VT boyutu (MB)

en: Daily
tr_TR: Günlük

en: Daily credit balance for enhancing local scan accuracy via remote server analysis. Each credit enables one request to improve detection of tables, options, and other elements linked to specific plugins and themes.
tr_TR: Uzak sunucu analizi yoluyla yerel tarama doğruluğunu artırmak için günlük kredi bakiyesi. Her kredi, belirli eklentilere ve temalara bağlı tabloların, seçeneklerin ve diğer bileşenlerin tespitini iyileştirmek için bir isteği etkinleştirir.

en: Database
tr_TR: Veritabanı

en: Database analytics overview
tr_TR: Veritabanı analizlerine genel bakış

en: Database rows batches
tr_TR: Veritabanı satır grupları

en: Database size
tr_TR: Veritabanı boyutu

en: Database size chart
tr_TR: Veritabanı boyutu grafiği

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date (UTC)
tr_TR: Tarih (UTC)

en: Days
tr_TR: Gün

en: Deactivate license
tr_TR: Lisansı etkisizleştir

en: Deactivation
tr_TR: Devre Dışı Bırakma

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete %d item? | Delete %d items?
tr_TR[0]: %d öge silinsin mi?
tr_TR[1]: %d öge silinsin mi?

en: Delete all data from a table without deleting the table itself.
tr_TR: Tablonun kendisini silmeden tablodaki tüm verileri silin.

en: Delete task?
tr_TR: Görev silinsin mi?

en: Delete the selected items.
tr_TR: Seçilen öğeleri sil.

en: Delete the table with all its data.
tr_TR: Tabloyu tüm verileriyle birlikte silin.

en: Deleted successfully!
tr_TR: Başarıyla silindi!

en: Designed for networks, manage cleanup across sites.
tr_TR: Ağlar için tasarlandı, siteler genelinde temizliği yönetin.

en: Detailed tasks events logging
tr_TR: Ayrıntılı görev olay günlüğü

en: Direct SQL queries
tr_TR: Doğrudan SQL sorguları

en: Disabled
tr_TR: Devre Dışı

en: Dismiss
tr_TR: Kapat

en: Docs
tr_TR: Belgeler

en: Don't assign to any category
tr_TR: Herhangi bir kategoriye atama

en: Don't forget to make a backup of your database first!
tr_TR: Önce veritabanınızın yedeğini almayı unutmayın!

en: Done!
tr_TR: Tamamlandı!

en: Download file
tr_TR: Dosyayı indir

en: Drop-ins
tr_TR: Drop-in'ler

en: Duplicated
tr_TR: Yinelenen

en: Duplicated comment meta
tr_TR: Yinelenen yorum üst verileri

en: Duplicated commentmeta
tr_TR: Yinelenen yorum üst verileri

en: Duplicated post meta
tr_TR: Yinelenen yazı üst verileri

en: Duplicated postmeta
tr_TR: Yinelenen yazı üst verileri

en: Duplicated term meta
tr_TR: Yinelenen terim üst verileri

en: Duplicated termmeta
tr_TR: Yinelenen terim üst verileri

en: Duplicated user meta
tr_TR: Yinelenen kullanıcı üst verileri

en: Duplicated usermeta
tr_TR: Yinelenen kullanıcı üst verileri

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit -Belongs to-
tr_TR: -Aittir- Düzenle

en: Edit scan result
tr_TR: Tarama sonucunu düzenle

en: Edited:
tr_TR: Düzenlendi:

en: Empty
tr_TR: Boşalt

en: Empty %d table? | Empty %d tables?
tr_TR[0]: %d tablo boşaltılsın mı?
tr_TR[1]: %d tablo boşaltılsın mı?

en: Empty rows
tr_TR: Satırları boşalt

en: Empty!
tr_TR: Boş!

en: Enable addons activity
tr_TR: Eklenti etkinliğini etkinleştir

en: Enable analytics
tr_TR: Analizleri etkinleştir

en: Enter number
tr_TR: Sayı girin

en: Error!
tr_TR: Hata!

en: Errors log
tr_TR: Hata günlüğü

en: Events log
tr_TR: Olay günlüğü

en: Events will appear here when the task runs.
tr_TR: Görev çalıştığında olaylar burada görünecektir.

en: Every %s
tr_TR: Her %s

en: Exact match
tr_TR: Tam eşleşme

en: Exact match scan
tr_TR: Tam eşleşme taraması

en: Executed %s
tr_TR: %s çalıştırıldı

en: Execution logs for scheduled tasks
tr_TR: Zamanlanmış görevler için yürütme günlükleri

en: Expand sidebar
tr_TR: Kenar çubuğunu genişlet

en: Expiration date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: Expired
tr_TR: Süresi dolmuş

en: Expired at
tr_TR: Bitiş süresi

en: Expired transients
tr_TR: Süresi dolmuş geçici veriler

en: Expires at:
tr_TR: Bitiş tarihi:

en: FAQ
tr_TR: SSS

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed actions
tr_TR: Başarısız eylemler

en: Failed logs
tr_TR: Başarısız günlükler

en: Failed to dismiss the notification.
tr_TR: Bildirim kapatılamadı.

en: Failed to get the file content.
tr_TR: Dosya içeriği alınamadı.

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: File content chunks
tr_TR: Dosya içerik parçaları

en: File content chunks (in KB)
tr_TR: Dosya içerik parçaları (KB cinsinden)

en: File line batches
tr_TR: Dosya satır grupları

en: Filter
tr_TR: Süz

en: Filter items by name patterns, metadata, and precise criteria.
tr_TR: Öğeleri isim kalıplarına, üst verilere ve kesin kriterlere göre süzün.

en: Find answers to common questions
tr_TR: Sık sorulan soruların yanıtlarını bulun

en: For any remaining items from the previous step, the scan will attempt to find partial matches for items names.
tr_TR: Önceki adımdan kalan tüm öğeler için, tarama öğe isimleri için kısmi eşleşmeler bulmaya çalışacaktır.

en: For technical reasons, all automation tasks imported from the previous version have been paused. Please review your tasks and reactivate those you wish to continue using.
tr_TR: Teknik nedenlerden dolayı, önceki sürümden içe aktarılan tüm otomasyon görevleri duraklatıldı. Lütfen görevlerinizi inceleyin ve kullanmaya devam etmek istediklerinizi yeniden etkinleştirin.

en: Forced timeouts occurred:
tr_TR: Zorunlu zaman aşımları oluştu:

en: Found in
tr_TR: Şurada bulundu

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Free Plan
tr_TR: Ücretsiz Plan

en: Frequency
tr_TR: Sıklık

en: Frequency:
tr_TR: Sıklık:

[ctx: Friendly date and time format (e.g. December 10, 2025 3:45 PM)]
en: F j, Y g:i A
tr_TR: j F Y H:i

[ctx: Friendly date format (e.g. December 10, 2025)]
en: F j, Y
tr_TR: j F Y

en: From
tr_TR: Başlangıç

en: Full
tr_TR: Tam

en: General cleanup
tr_TR: Genel temizlik

en: Generated on:
tr_TR: Oluşturulma tarihi:

en: Get expert assistance and early access to new features.
tr_TR: Uzman yardımı ve yeni özelliklere erken erişim alın.

en: Get help with technical issues, billing ...
tr_TR: Teknik sorunlar, faturalandırma vb. konularda yardım alın...

en: Get started by creating your first automated cleaning task.
tr_TR: İlk otomatik temizleme görevinizi oluşturarak başlayın.

en: Go to automation
tr_TR: Otomasyona git

en: Go to settings
tr_TR: Ayarlara git

en: Has action
tr_TR: Eylemi var

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Here are the results of your data import
tr_TR: İşte veri içe aktarma sonuçlarınız

en: Hide filters
tr_TR: Süzgeçleri gizle

en: Hide scan process details
tr_TR: Tarama süreci ayrıntılarını gizle

en: Hide/show tabs
tr_TR: Sekmeleri gizle/göster

en: Home URL
tr_TR: Ana Sayfa Adresi (URL)

en: Hook
tr_TR: Kanca (Hook)

en: I already did
tr_TR: Zaten yaptım

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: If enabled, the plugin will list every table in your database, including those with invalid prefix, typically belonging to other WordPress installations or unrelated projects. If you're unsure, keep this option disabled.
tr_TR: Etkinleştirilirse, eklenti veritabanınızdaki her tabloyu listeleyecektir; buna tipik olarak diğer WordPress kurulumlarına veya ilgisiz projelere ait olan geçersiz öneke sahip tablolar da dahildir. Emin değilseniz bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: If enabled, the plugin will run a daily task to analyze your database and tables locally, so you can view relevant statistics in the plugin dashboard.
tr_TR: Etkinleştirilirse, eklenti veritabanınızı ve tablolarınızı yerel olarak analiz etmek için günlük bir görev çalıştırır, böylece eklenti Başlangıç ekranında ilgili istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.

en: If enabled, the plugin will track the activity of your plugins/themes when they get activated, deactivated or uninstalled. Providing a complete history of your addons activity.
tr_TR: Etkinleştirilirse, eklenti, etkinleştirildiklerinde, etkisizleştirildiklerinde veya kaldırıldıklarında eklentilerinizin/temalarınızın etkinliğini izler. Eklenti etkinliğinizin eksiksiz bir geçmişini sağlar.

en: If you need more activations, you can upgrade by paying the difference between plans.
tr_TR: Daha fazla aktivasyona ihtiyacınız varsa, planlar arasındaki farkı ödeyerek yükseltebilirsiniz.

en: Import Keep Last
tr_TR: Sonuncuyu Koru Ayarlarını İçe Aktar

en: Import all your automation tasks and schedules.
tr_TR: Tüm otomasyon görevlerinizi ve zamanlamalarınızı içe aktarın.

en: Import completed
tr_TR: İçe aktırma tamamlandı

en: Import data from previous version
tr_TR: Önceki sürümden verileri içe aktar

en: Import manual corrections
tr_TR: Manuel düzeltmeleri içe aktar

en: Import tasks
tr_TR: Görevleri içe aktar

en: Import your custom manual corrections you made in the previous version
tr_TR: Önceki sürümde yaptığınız özel manuel düzeltmeleri içe aktarın

en: In
tr_TR: İçinde

en: In premium
tr_TR: Premium'da

en: Inactive
tr_TR: Pasif

en: Inactive plugins
tr_TR: Pasif eklentiler

en: Indicates whether a transient is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
tr_TR: Bir geçici verinin otomatik yüklenip yüklenmeyeceğini belirtir. Otomatik yükleme değerleri: yes, on, auto, auto-on. Otomatik yüklememe değerleri: no, off, auto-off

en: Indicates whether an option is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
tr_TR: Bir seçeneğin otomatik yüklenip yüklenmeyeceğini belirtir. Otomatik yükleme değerleri: yes, on, auto, auto-on. Otomatik yüklememe değerleri: no, off, auto-off

en: Indicates whether an transient is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
tr_TR: Bir geçici verinin otomatik yüklenip yüklenmeyeceğini belirtir. Otomatik yükleme değerleri: yes, on, auto, auto-on. Otomatik yüklememe değerleri: no, off, auto-off

en: Individual or multiple table selection
tr_TR: Bireysel veya çoklu tablo seçimi

en: Info & logs
tr_TR: Bilgi & günlükler

en: Info!
tr_TR: Bilgi!

en: Info: the remote scan is taking more than expected!
tr_TR: Bilgi: uzak tarama beklenenden uzun sürüyor!

en: Inspect revisions, unused post meta, and other items with full context prior to deletion.
tr_TR: Silmeden önce revizyonları, kullanılmayan yazı üst verilerini ve diğer öğeleri tam bağlamla inceleyin.

en: Installed
tr_TR: Yüklü

en: Installed on
tr_TR: Kurulum tarihi

en: Interval
tr_TR: Aralık

en: Interval (secs)
tr_TR: Aralık (sn)

en: Invalid
tr_TR: Geçersiz

en: Invalid item ID
tr_TR: Geçersiz öğe ID

en: Invalid license key.
tr_TR: Geçersiz lisans anahtarı.

en: Invalid or empty system information
tr_TR: Geçersiz veya boş sistem bilgisi

en: Invalid prefix
tr_TR: Geçersiz önek

en: Invalid table prefix!
tr_TR: Geçersiz tablo öneki!

en: Item name mismatch
tr_TR: Öğe adı uyuşmazlığı

en: Items
tr_TR: Öğe

en: Items below are duplicate post meta entries. You can safely delete them, as the original entries will be preserved automatically.
tr_TR: Aşağıdaki öğeler yinelenen yazı üst verileri girdileridir. Özgün girdiler otomatik olarak korunacağı için bunları güvenle silebilirsiniz.

en: Items below are duplicate user meta entries. You can safely delete them, as the original entries will be preserved automatically.
tr_TR: Aşağıdaki öğeler yinelenen kullanıcı üst verileri girdileridir. Özgün girdiler otomatik olarak korunacağı için bunları güvenle silebilirsiniz.

en: Items below are unused post meta (linked to missing posts). You can safely delete them.
tr_TR: Aşağıdaki öğeler kullanılmayan (eksik yazılara bağlı) yazı üst verileridir. Bunları güvenle silebilirsiniz.

en: Items below are unused user meta (linked to missing users). You can safely delete them.
tr_TR: Aşağıdaki öğeler kullanılmayan (eksik kullanıcılara bağlı) kullanıcı üst verileridir. Bunları güvenle silebilirsiniz.

en: Items below exceed 150KB, which is considered large! Please review them.
tr_TR: Aşağıdaki öğeler 150KB'ı aşıyor, bu da büyük kabul edilir! Lütfen bunları inceleyin.

en: Items below have invalid prefixes, indicating they likely originate from other WordPress installations or unrelated projects.
tr_TR: Aşağıdaki öğeler geçersiz öneklere sahip, bu da muhtemelen diğer WordPress kurulumlarından veya ilgisiz projelerden kaynaklandıklarını gösteriyor.

en: Items below have not been scanned yet. Click the button above to scan them and identify their associated plugin or theme.
tr_TR: Aşağıdaki öğeler henüz taranmadı. Bunları taramak ve ilişkili eklentilerini veya temalarını belirlemek için yukarıdaki düğmeye tıklayın.

en: Items below seem to be orphaned. However, please ensure you only delete entries you are certain are safe to remove.
tr_TR: Aşağıdaki öğeler sahipsiz görünüyor. Ancak, lütfen yalnızca kaldırılmasının güvenli olduğundan emin olduğunuz girdileri sildiğinizden emin olun.

en: Items per page
tr_TR: Sayfa başına öğe

en: Items to clean
tr_TR: Temizlenecek öğeler

en: Items to clean:
tr_TR: Temizlenecek öğeler:

en: Items to scan
tr_TR: Taranacak öğeler

en: Items will not be assigned to any plugin/theme and will be marked as 'not scanned'
tr_TR: Öğeler herhangi bir eklentiye/temaya atanmayacak ve 'taranmadı' olarak işaretlenecek

en: Keep Last
tr_TR: Sonuncuyu Koru

en: Keep data from the last X days from being displayed or cleaned. The plugin will only show and clean data older than the number of days or items you specify.
tr_TR: Son X güne ait verilerin görüntülenmesini veya temizlenmesini önleyin. Eklenti yalnızca belirttiğiniz gün sayısından veya öğe sayısından daha eski verileri gösterecek ve temizleyecektir.

en: Keep last
tr_TR: Sonuncuyu Koru

en: Keep the last N items per post or entity and delete the rest.
tr_TR: Yazı veya varlık başına son N öğeyi saklayın ve gerisini silin.

en: Keep the last X items for each parent (e.g., the last 5 revisions per post). If an item has no parent, keep the last X items globally.
tr_TR: Her üst öge için son X öğeyi saklayın (örn. yazı başına son 5 revizyon). Bir öğenin üst ögesi yoksa, genel olarak son X öğeyi saklayın.

en: Keep the latest items per day and delete older ones.
tr_TR: Günlük en son öğeleri saklayın ve eskileri silin.

en: Known plugins using this item
tr_TR: Bu öğeyi kullanan bilinen eklentiler

en: Known themes using this item
tr_TR: Bu öğeyi kullanan bilinen temalar

en: Language
tr_TR: Dil

en: Last 30 days
tr_TR: Son 30 gün

en: Last 7 days
tr_TR: Son 7 gün

en: Last 90 days
tr_TR: Son 90 gün

en: Last analytics execution failed on:
tr_TR: Son analiz işlemi şu tarihte başarısız oldu:

en: Last analytics execution was successful on:
tr_TR: Son analiz işlemi başarıyla şu tarihte gerçekleşti:

en: Last failed addons activity execution
tr_TR: Son başarısız eklenti etkinliği yürütmesi

en: Last failed analytics execution
tr_TR: Son başarısız analiz yürütmesi

en: Last refresh:
tr_TR: Son yenileme:

en: Last run:
tr_TR: Son çalışma:

en: Last successful addons activity execution
tr_TR: Son başarılı eklenti etkinliği yürütmesi

en: Last successful analytics execution
tr_TR: Son başarılı analiz yürütmesi

en: Learn more about Premium features
tr_TR: Premium özellikler hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Left sidebar menu
tr_TR: Sol kenar çubuğu menüsü

en: Less accurate
tr_TR: Daha az doğru

en: Less filters
tr_TR: Daha az süzgeç

en: License
tr_TR: Lisans

en: License activated successfully.
tr_TR: Lisans başarıyla etkinleştirildi.

en: License check completed.
tr_TR: Lisans kontrolü tamamlandı.

en: License deactivated successfully.
tr_TR: Lisans başarıyla devre dışı bırakıldı.

[ctx: License expiration date format (e.g. December 10, 2025)]
en: F j, Y
tr_TR: j F Y

en: License expiry/renewal
tr_TR: Lisans bitiş/yenileme

en: License key
tr_TR: Lisans anahtarı

en: License plan
tr_TR: Lisans planı

en: License status
tr_TR: Lisans durumu

en: Lifetime
tr_TR: Ömür boyu

en: Limited
tr_TR: Sınırlı

en: Loading ...
tr_TR: Yükleniyor ...

en: Loading data...
tr_TR: Veri yükleniyor...

en: Loading settings...
tr_TR: Ayarlar yükleniyor...

en: Local & remote scan
tr_TR: Yerel & uzak tarama

en: Local scan
tr_TR: Yerel tarama

en: Local scan only
tr_TR: Sadece yerel tarama

en: Local time
tr_TR: Yerel saat

en: Log ID
tr_TR: Günlük Kimliği

en: Log date (UTC)
tr_TR: Günlük tarihi (UTC)

en: Lost space
tr_TR: Kayıp alan

en: Manage and deeply clean Tables, Options, Post Meta, User Meta, Transients, and Cron Jobs.
tr_TR: Tabloları, Seçenekleri, Yazı Üst Verilerini, Kullanıcı Üst Verilerini, Geçici Verileri ve Cron İşlerini yönetin ve derinlemesine temizleyin.

en: Manage your license from this section.
tr_TR: Lisansınızı bu bölümden yönetin.

en: Manual corrections
tr_TR: Manuel düzeltmeler

en: Many Premium Features
tr_TR: Birçok Premium Özellik

en: Max execution time
tr_TR: Maksimum çalışma süresi

en: Max retries reached
tr_TR: Maksimum deneme sayısına ulaşıldı

en: Maybe Later
tr_TR: Belki Daha Sonra

en: Memory Limit
tr_TR: Bellek Limiti

en: Memory limit
tr_TR: Bellek limiti

en: Menu placement
tr_TR: Menü yerleşimi

en: Message
tr_TR: İleti

en: Meta / relations
tr_TR: Üst veri / ilişkiler

en: Meta key
tr_TR: Üst veri anahtarı

en: Meta value
tr_TR: Üst veri değeri

en: Monitor per-table size and row count trends to spot issues early.
tr_TR: Sorunları erkenden tespit etmek için tablo başına boyut ve satır sayısı eğilimlerini izleyin.

en: Monthly
tr_TR: Aylık

en: More accurate
tr_TR: Daha doğru

en: More filters
tr_TR: Daha fazla süzgeç

en: More info
tr_TR: Daha fazla bilgi

en: Multisite
tr_TR: Çoklu Site (Multisite)

en: Multisite support
tr_TR: Çoklu site desteği

en: Multisite: filter by site
tr_TR: Çoklu site: siteye göre süz

en: Must-use plugins
tr_TR: Zorunlu (Must-use) eklentiler

en: My account
tr_TR: Hesabım

en: MySQL version
tr_TR: MySQL sürümü

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name & start date are required
tr_TR: Ad ve başlangıç tarihi zorunludur

en: Name not found!
tr_TR: Ad bulunamadı!

en: Name:
tr_TR: İsim:

en: Native WP functions
tr_TR: Yerel WP fonksiyonları

en: Network active plugins
tr_TR: Ağda aktif eklentiler

en: Network admin menu
tr_TR: Ağ yönetici menüsü

en: Never expires
tr_TR: Asla sona ermez

en: New automated task
tr_TR: Yeni otomatik görev

en: Next run
tr_TR: Sonraki çalışma

en: Next run:
tr_TR: Sonraki çalışma:

en: No
tr_TR: Hayır

en: No action selected!
tr_TR: Eylem seçilmedi!

en: No activity found for the applied filters. Try different filters.
tr_TR: Uygulanan süzgeçler için aktivite bulunamadı. Farklı süzgeçler deneyin.

en: No activity found!
tr_TR: Aktivite bulunamadı!

en: No data available
tr_TR: Veri mevcut değil

en: No data available!
tr_TR: Veri mevcut değil!

en: No data found
tr_TR: Veri bulunamadı

en: No data to import. You can uninstall the previous version(s)
tr_TR: İçe aktarılacak veri yok. Önceki sürüm(ler)i kaldırabilirsiniz

en: No events recorded
tr_TR: Olay kaydedilmedi

en: No items are kept with this configuration.
tr_TR: Bu yapılandırma ile hiçbir öğe saklanmıyor.

en: No items selected!
tr_TR: Öğe seçilmedi!

en: No license key found to check.
tr_TR: Kontrol edilecek lisans anahtarı bulunamadı.

en: No operations selected yet
tr_TR: Henüz işlem seçilmedi

en: No tables match your search.
tr_TR: Aramanızla eşleşen tablo yok.

en: No tasks found!
tr_TR: Görev bulunamadı!

en: No, not good enough
tr_TR: Hayır, yeterince iyi değil

en: Not installed
tr_TR: Yüklü değil

en: Not scanned
tr_TR: Taranmadı

en: Not scanned yet!
tr_TR: Henüz taranmadı!

en: Not supported
tr_TR: Desteklenmiyor

en: Not supported!
tr_TR: Desteklenmiyor!

en: Note:
tr_TR: Not:

en: Note: Analytics data is refreshed every 24 hours.
tr_TR: Not: Analiz verileri her 24 saatte bir yenilenir.

en: Object ID
tr_TR: Nesne Kimliği

en: Ok, you deserved it
tr_TR: Tamam, bunu hak ettiniz

en: Once
tr_TR: Bir kez

en: Once cleaned, this action cannot be undone!
tr_TR: Temizlendikten sonra, bu eylem geri alınamaz!

en: Once daily
tr_TR: Günde bir kez

en: Once deleted, this action cannot be undone!
tr_TR: Silindiğinde, bu eylem geri alınamaz!

en: Once emptied, this action cannot be undone!
tr_TR: Boşaltıldığında, bu eylem geri alınamaz!

en: Once hourly
tr_TR: Saat başı

en: Once monthly
tr_TR: Ayda bir kez

en: Once weekly
tr_TR: Haftada bir kez

en: Once you activate, deactivate or uninstall addons, they will appear here.
tr_TR: Eklentileri etkinleştirdiğinizde, devre dışı bıraktığınızda veya kaldırdığınızda burada görüneceklerdir.

en: Optimize
tr_TR: Optimize Et

en: Optimize tables
tr_TR: Tabloları optimize et

en: Option name
tr_TR: Seçenek adı

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Orphan
tr_TR: Sahipsiz

en: Orphan logs
tr_TR: Sahipsiz günlükler

en: Orphans
tr_TR: Sahipsizler

en: Other settings
tr_TR: Diğer ayarlar

en: Other settings to configure the plugin behavior.
tr_TR: Eklenti davranışını yapılandırmak için diğer ayarlar.

en: Overhead
tr_TR: Yük (Overhead)

en: Override manual corrections?
tr_TR: Manuel düzeltmeler değiştirilsin mi?

en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

en: PHP version
tr_TR: PHP sürümü

en: Parent theme
tr_TR: Üst tema

en: Partial match
tr_TR: Kısmi eşleşme

en: Partial match scan
tr_TR: Kısmi eşleşme taraması

en: Partially successful
tr_TR: Kısmen başarılı

en: Paused
tr_TR: Duraklatıldı

en: Paused Tasks
tr_TR: Duraklatılan Görevler

en: Performance settings
tr_TR: Başarım ayarları

en: Pingbacks
tr_TR: Geri bildirimler (Pingbacks)

en: Places the plugin menu on the left side of your WP Admin
tr_TR: Eklenti menüsünü WP Yöneticinizin sol tarafına yerleştirir

en: Places the plugin menu on the left side of your WP Network Admin.
tr_TR: Eklenti menüsünü WP Ağ Yöneticinizin sol tarafına yerleştirir.

en: Places the plugin menu under the WP Tools menu
tr_TR: Eklenti menüsünü WP Araçlar menüsünün altına yerleştirir

en: Please activate your license key to receive plugin updates.
tr_TR: Eklenti güncellemelerini almak için lütfen lisans anahtarınızı etkinleştirin.

en: Please ensure that the CPU usage settings respect the indicated min and max acceptable values.
tr_TR: Lütfen CPU kullanım ayarlarının belirtilen minimum ve maksimum kabul edilebilir değerlere uyduğundan emin olun.

en: Please ensure that the scan settings respect the indicated min and max acceptable values.
tr_TR: Lütfen tarama ayarlarının belirtilen minimum ve maksimum kabul edilebilir değerlere uyduğundan emin olun.

en: Please enter a valid number
tr_TR: Lütfen geçerli bir sayı girin

en: Please enter valid numbers for the performance settings
tr_TR: Başarım ayarları için lütfen geçerli sayılar girin

en: Please enter valid numbers for the scan settings
tr_TR: Lütfen tarama ayarları için geçerli sayılar girin

en: Please select a table!
tr_TR: Lütfen bir tablo seçin!

en: Please select an action to apply!
tr_TR: Lütfen uygulanacak bir eylem seçin!

en: Please select at least one item to apply the action!
tr_TR: Eylemi uygulamak için lütfen en az bir öğe seçin!

en: Please select valid start and end dates.
tr_TR: Lütfen geçerli başlangıç ve bitiş tarihleri seçin.

en: Please upgrade WordPress to %s or higher to use the plugin without issues.
tr_TR: Eklentiyi sorunsuz kullanmak için lütfen WordPress sürümünüzü %s veya daha üstüne yükseltin.

en: Please upgrade your PHP to %s or higher to use the plugin without issues.
tr_TR: Eklentiyi sorunsuz kullanmak için lütfen PHP sürümünüzü %s veya daha üstüne yükseltin.

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Plugins cron jobs
tr_TR: Eklenti cron işleri

en: Plugins items
tr_TR: Eklenti öğeleri

en: Plugins meta
tr_TR: Eklenti üst verileri

en: Plugins options
tr_TR: Eklenti seçenekleri

en: Plugins tables
tr_TR: Eklenti tabloları

en: Plugins transients
tr_TR: Eklenti geçici verileri

en: Post ID
tr_TR: Yazı Kimliği

en: Post Max Size
tr_TR: Maksimum Yazı Boyutu

en: Post meta
tr_TR: Yazı üst verileri

en: Posts
tr_TR: Yazılar

en: Pre-sale Question
tr_TR: Satış Öncesi Soru

en: Prefix status
tr_TR: Önek durumu

en: Premium Features Selected
tr_TR: Premium Özellikler Seçildi

en: Premium items (won't be cleaned)
tr_TR: Premium öğeler (temizlenmeyecek)

en: Premium only
tr_TR: Sadece Premium

en: Preparing items to scan
tr_TR: Taranacak öğeler hazırlanıyor

en: Preparing local scan results
tr_TR: Yerel tarama sonuçları hazırlanıyor

en: Preserve items from the last X days from being cleaned.
tr_TR: Son X güne ait öğelerin temizlenmesini önleyin.

en: Preserve your -Keep Last- settings and configurations
tr_TR: -Sonuncuyu Koru- ayarlarınızı ve yapılandırmalarınızı koruyun

en: Preview before you clean
tr_TR: Temizlemeden önce ön izle

en: Priority Support
tr_TR: Öncelikli Destek

en: Priority email support
tr_TR: Öncelikli e-posta desteği

en: Priority support
tr_TR: Öncelikli destek

en: Proceed
tr_TR: Devam et

en: Processing ...
tr_TR: İşleniyor...

en: Processing, please wait...
tr_TR: İşleniyor, lütfen bekleyin...

en: Quick ranges
tr_TR: Hızlı aralıklar

en: Quickly locate items to clean, optimize, or manage with preset filters.
tr_TR: Önceden ayarlanmış süzgeçlerle temizlenecek, optimize edilecek veya yönetilecek öğeleri hızla bulun.

en: Raw data
tr_TR: Ham veri

en: Read more
tr_TR: Daha fazla oku

en: Recommended
tr_TR: Önerilen

en: Reduce CPU usage
tr_TR: CPU kullanımını azalt

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Refresh analytics
tr_TR: Analizleri yenile

en: Refresh data
tr_TR: Verileri yenile

en: Refresh info
tr_TR: Bilgiyi yenile

en: Refreshing ..
tr_TR: Yenileniyor ..

en: Refreshing...
tr_TR: Yenileniyor...

en: Regex scan (skipped)
tr_TR: Regex taraması (atlandı)

en: Remind me later
tr_TR: Daha sonra hatırlat

en: Remote SmartScan™
tr_TR: Uzak SmartScan™

en: Remote scan
tr_TR: Uzak tarama

en: Remote scan credits
tr_TR: Uzak tarama kredileri

en: Repair
tr_TR: Onar

en: Repair a possibly corrupted table (for certain storage engines only).
tr_TR: Muhtemelen bozuk bir tabloyu onarın (yalnızca belirli depolama motorları için).

en: Repair tables
tr_TR: Tabloları onar

en: Request failed
tr_TR: İstek başarısız oldu

en: Requesting remote scan
tr_TR: Uzak tarama isteniyor

en: Reset filters
tr_TR: Süzgeçleri sıfırla

en: Retention by count
tr_TR: Sayıya göre saklama

en: Retention by date
tr_TR: Tarihe göre saklama

en: Retry
tr_TR: Tekrar dene

en: Retry sending the request
tr_TR: İsteği göndermeyi yeniden dene

en: Retrying...
tr_TR: Tekrar deneniyor...

en: Revisions
tr_TR: Revizyonlar

en: Revisions, Auto drafts, unused postmeta, unused usermeta, expired transients, and more.
tr_TR: Revizyonlar, Otomatik taslaklar, kullanılmayan yazı üst verileri, kullanılmayan kullanıcı üst verileri, süresi dolmuş geçici veriler ve daha fazlası.

en: Rows
tr_TR: Satırlar

en: Run cleanup
tr_TR: Temizliği başlat

en: Run selected cleanups
tr_TR: Seçilen temizlikleri çalıştır

en: Running now
tr_TR: Şu an çalışıyor

en: Runs in %s
tr_TR: %s içinde çalışacak

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save settings
tr_TR: Ayarları kaydet

en: Saving...
tr_TR: Kaydediliyor...

en: Scan
tr_TR: Tara

en: Scan completed
tr_TR: Tarama tamamlandı

en: Scan details
tr_TR: Tarama ayrıntıları

en: Scan in progress
tr_TR: Tarama devam ediyor

en: Scan max execution time
tr_TR: Tarama maksimum yürütme süresi

en: Scan options, tables, post meta, and more to identify their plugin/theme owners and detect orphans.
tr_TR: Eklenti/tema sahiplerini belirlemek ve sahipsiz öğeleri tespit etmek için seçenekleri, tabloları, yazı üst verilerini ve daha fazlasını tarayın.

en: Scan progress
tr_TR: Tarama ilerlemesi

en: Scan settings
tr_TR: Tarama ayarları

en: Scan started
tr_TR: Tarama başlatıldı

en: Scan stopped
tr_TR: Tarama durduruldu

en: Scan timeout occurred!
tr_TR: Tarama zaman aşımı oluştu!

en: Scan type
tr_TR: Tarama türü

en: Scheduled at (UTC)
tr_TR: Zamanlandı (UTC)

en: Search and filter activities
tr_TR: Aktiviteleri ara ve süz

en: Search for
tr_TR: Ara

en: Search in
tr_TR: İçinde ara

en: Search...
tr_TR: Ara...

en: Security check failed! Invalid nonce.
tr_TR: Güvenlik kontrolü başarısız! Geçersiz geçici.

en: See exactly tables added/deleted
tr_TR: Eklenen/silinen tabloları tam olarak görün

en: See what was cleaned and when
tr_TR: Neyin ne zaman temizlendiğini görün

en: See when an addon was activated or removed
tr_TR: Bir eklentinin ne zaman etkinleştirildiğini veya kaldırıldığını görün

en: See when plugins are activated, deactivated, or uninstalled, then filter the timeline.
tr_TR: Eklentilerin ne zaman etkinleştirildiğini, devre dışı bırakıldığını veya kaldırıldığını görün, ardından zaman çizelgesini süzün.

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Select a plugin
tr_TR: Bir eklenti seçin

en: Select a theme
tr_TR: Bir tema seçin

en: Select actions to do
tr_TR: Yapılacak eylemleri seçin

en: Select items to clean
tr_TR: Temizlenecek öğeleri seçin

en: Select items…
tr_TR: Öğeleri seçin...

en: Select one or more tables to view analytics.
tr_TR: Analizleri görüntülemek için bir veya daha fazla tablo seçin.

en: Select tables ...
tr_TR: Tabloları seçin ...

en: Select the items you want to import or actions to perform
tr_TR: İçe aktarmak istediğiniz öğeleri veya gerçekleştirmek istediğiniz eylemleri seçin

en: Select the scan configuration
tr_TR: Tarama yapılandırmasını seçin

en: Select where to display the plugin menu.
tr_TR: Eklenti menüsünün nerede görüntüleneceğini seçin.

en: Select which tabs to hide or show in the plugin menu.
tr_TR: Eklenti menüsünde hangi sekmelerin gizleneceğini veya gösterileceğini seçin.

en: Selected
tr_TR: Seçildi

en: Selected options cannot be deleted because they belong to WordPress.
tr_TR: Seçilen seçenekler WordPress'e ait olduğu için silinemez.

en: Selected tables cannot be deleted because they belong to WordPress.
tr_TR: Seçilen tablolar WordPress'e ait olduğu için silinemez.

en: Send corrections to server
tr_TR: Düzeltmeleri sunucuya gönder

en: Send this correction anonymously to the plugin server?
tr_TR: Bu düzeltme eklenti sunucusuna anonim olarak gönderilsin mi?

en: Server
tr_TR: Sunucu

en: Server is under maintenance. Please retry again after few minutes
tr_TR: Sunucu bakımda. Lütfen birkaç dakika sonra yeniden deneyin

en: Set autoload to No
tr_TR: Autoload'ı Hayır olarak ayarla

en: Set autoload to Yes
tr_TR: Autoload'ı Evet olarak ayarla

en: Setting autoload to No can improve the performance of your website by reducing the number of options loaded on each page.
tr_TR: Autoload'ı Hayır olarak ayarlamak, her sayfada yüklenen seçenek sayısını azaltarak sitenizin başarımını iyileştirebilir.

en: Setting autoload to No can improve the performance of your website by reducing the number of transients loaded on each page.
tr_TR: Autoload'ı Hayır olarak ayarlamak, her sayfada yüklenen geçici veri sayısını azaltarak sitenizin başarımını iyileştirebilir.

en: Setting autoload to Yes can decrease the performance of your website if you have a lot of options set to autoload.
tr_TR: Autoload'ı Evet olarak ayarlamak, autoload olarak ayarlanmış çok sayıda seçeneğiniz varsa sitenizin başarımını düşürebilir.

en: Setting autoload to Yes can decrease the performance of your website if you have a lot of transients set to autoload.
tr_TR: Autoload'ı Evet olarak ayarlamak, autoload olarak ayarlanmış çok sayıda geçici veriniz varsa sitenizin başarımını düşürebilir.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Show balance
tr_TR: Bakiyeyi göster

en: Show filters
tr_TR: Süzgeçleri göster

en: Show formatted value
tr_TR: Biçimlendirilmiş değeri göster

en: Show manual corrections only
tr_TR: Sadece manuel düzeltmeleri göster

en: Show original value
tr_TR: Özgün değeri göster

en: Show tables with invalid prefix
tr_TR: Geçersiz öneke sahip tabloları göster

en: Site URL
tr_TR: Site Adresi (URL)

en: Site inactive
tr_TR: Site pasif

en: Sites
tr_TR: Siteler

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Size big than
tr_TR: Boyutu şundan büyük

en: Skip the queue and get help from the developers faster.
tr_TR: Sırayı atlayın ve geliştiricilerden daha hızlı yardım alın.

en: Spam comments
tr_TR: İstenmeyen yorumlar

en: Specifies the duration (in milliseconds) for which the plugin can utilize the CPU before pausing. Try decreasing this value if you notice performance issues during scans, especially on shared hosting environments.
tr_TR: Eklentinin duraklamadan önce CPU'yu kullanabileceği süreyi (milisaniye cinsinden) belirtir. Taramalar sırasında, özellikle paylaşımlı barındırma ortamlarında başarım sorunları fark ederseniz bu değeri düşürmeyi deneyin.

en: Specifies the duration (in milliseconds) for which the plugin pauses to allow other processes to utilize the CPU. Try increasing this value if you notice performance issues during scans, especially on shared hosting environments.
tr_TR: Eklentinin diğer işlemlerin CPU'yu kullanmasına izin vermek için duraklattığı süreyi (milisaniye cinsinden) belirtir. Taramalar sırasında, özellikle paylaşımlı barındırma ortamlarında başarım sorunları fark ederseniz bu değeri artırmayı deneyin.

en: Specifies the maximum execution time for scan operations in seconds. Adjusting this value can help prevent long-running scans from causing timeout issues. Default is 0, which means the plugin will decide the best value.
tr_TR: Tarama işlemleri için saniye cinsinden maksimum yürütme süresini belirtir. Bu değeri ayarlamak, uzun süren taramaların zaman aşımı sorunlarına neden olmasını önlemeye yardımcı olabilir. Varsayılan 0'dır, bu da eklentinin en iyi değere karar vereceği anlamına gelir.

en: Specifies the number of lines to process in each batch when reading files. Adjusting this value can help optimize performance and memory usage.
tr_TR: Dosyaları okurken her grupta işlenecek satır sayısını belirtir. Bu değeri ayarlamak başarım ve bellek kullanımını optimize etmeye yardımcı olabilir.

en: Specifies the number of rows to process in each batch when reading database tables. Reducing this value can help optimize performance and memory usage when dealing with large tables.
tr_TR: Veritabanı tablolarını okurken her bir toplu işlemde işlenecek satır sayısını belirtir. Bu değeri düşürmek, büyük tablolarla uğraşırken başarım ve bellek kullanımını optimize etmeye yardımcı olabilir.

en: Specifies the size (in kilobytes) of the content chunk read from a file in each iteration. Reducing this value may help prevent memory issues when processing large files.
tr_TR: Her yinelemede bir dosyadan okunan içerik parçasının boyutunu (kilobayt cinsinden) belirtir. Bu değeri azaltmak, büyük dosyaları işlerken bellek sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

en: Standard plan
tr_TR: Standart plan

en: Start a scan for cron jobs
tr_TR: Cron işleri için bir tarama başlat

en: Start a scan for options
tr_TR: Seçenekler için bir tarama başlat

en: Start a scan for post meta
tr_TR: Yazı üst verileri için bir tarama başlat

en: Start a scan for tables
tr_TR: Tablolar için bir tarama başlat

en: Start a scan for transients
tr_TR: Geçici veriler için bir tarama başlat

en: Start a scan for user meta
tr_TR: Kullanıcı üst verileri için bir tarama başlat

en: Start date cannot be after end date.
tr_TR: Başlangıç tarihi bitiş tarihinden sonra olamaz.

en: Start date:
tr_TR: Başlangıç tarihi:

en: Start the scan
tr_TR: Taramayı başlat

en: Start time
tr_TR: Başlangıç zamanı

en: Starter plan
tr_TR: Başlangıç planı

en: Status
tr_TR: Durum

en: Step 1
tr_TR: Adım 1

en: Step 2
tr_TR: Adım 2

en: Step 3
tr_TR: Adım 3

en: Step 4
tr_TR: Adım 4

en: Stop the scan
tr_TR: Taramayı durdur

en: Stopping scan...
tr_TR: Tarama durduruluyor...

en: Submenu under tools
tr_TR: Araçlar altında alt menü

en: Submit your verified corrections to improve global scan accuracy.
tr_TR: Küresel tarama doğruluğunu iyileştirmek için doğrulanmış düzeltmelerinizi gönderin.

en: Success!
tr_TR: Başarılı!

en: Successful
tr_TR: Başarılı

en: Successfully saved!
tr_TR: Başarıyla kaydedildi!

en: Summary
tr_TR: Özet

en: Support
tr_TR: Destek

en: Supported
tr_TR: Destekleniyor

en: System info
tr_TR: Sistem bilgisi

en: Table name
tr_TR: Tablo adı

en: Table size
tr_TR: Tablo boyutu

en: Table status
tr_TR: Tablo durumu

en: Tables
tr_TR: Tablolar

en: Tables added
tr_TR: Eklenen tablolar

en: Tables added on:
tr_TR: Tablo ekleme tarihi:

en: Tables analytics
tr_TR: Tablo analizleri

en: Tables count
tr_TR: Tablo sayısı

en: Tables count chart
tr_TR: Tablo sayısı grafiği

en: Tables deleted
tr_TR: Silinen tablolar

en: Tables deleted on:
tr_TR: Tablo silme tarihi:

en: Tables growth analytics
tr_TR: Tablo büyüme analizleri

en: Tables size charts
tr_TR: Tablo boyutu grafikleri

en: Target specific sub-sites when reviewing or cleaning data.
tr_TR: Verileri incelerken veya temizlerken belirli alt siteleri hedefleyin.

en: Task name
tr_TR: Görev adı

en: Task to delete: %s
tr_TR: Silinecek görev: %s

en: Term ID
tr_TR: Terim ID

en: Term order
tr_TR: Terim sırası

en: Term taxonomy ID
tr_TR: Terim sınıflandırma Kimliği

en: The Free and old Pro versions can be uninstalled since you are using the newest Premium version
tr_TR: En yeni Premium sürümü kullandığınız için Ücretsiz ve eski Pro sürümleri kaldırılabilir

en: The Free version can be uninstalled since you are using the Premium version
tr_TR: Premium sürümü kullandığınız için Ücretsiz sürüm kaldırılabilir

en: The Log file is not readable or does not exist.
tr_TR: Günlük dosyası okunamıyor veya mevcut değil.

en: The cron jobs below have no registered actions. Review and delete those that are obsolete.
tr_TR: Aşağıdaki cron işlerinin kayıtlı bir eylemi yok. Eski olanları inceleyin ve silin.

en: The following operations are only available in the premium version and will not be cleaned:
tr_TR: Aşağıdaki işlemler yalnızca premium sürümde mevcuttur ve temizlenmeyecektir:

en: The free version of Advanced DB Cleaner has been de-activated since the premium version is active.
tr_TR: Premium sürüm etkin olduğu için Advanced DB Cleaner ücretsiz sürümü devre dışı bırakıldı.

en: The key you entered belongs to a bundle, please use the product specific license key.
tr_TR: Girdiğiniz anahtar bir pakete ait, lütfen ürüne özel lisans anahtarını kullanın.

en: The local scan results will be transmitted to a remote database to enhance the accuracy of results and provide more detailed information about the items. No sensitive data is sent.
tr_TR: Yerel tarama sonuçları, sonuçların doğruluğunu artırmak ve öğeler hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlamak için uzak bir veritabanına iletilecektir. Hiçbir hassas veri gönderilmez.

en: The log file cannot be loaded since its size exceeds the limit. You can access it directly via: %s
tr_TR: Boyutu sınırı aştığı için günlük dosyası yüklenemiyor. Doğrudan şu adresten erişebilirsiniz: %s

en: The most advanced Database Cleaner for WordPress. Clean database by deleting orphaned items such as old "revisions", "old drafts", optimize database, and more.
tr_TR: WordPress için en gelişmiş Veritabanı Temizleyici. Veritabanını eski "revizyonlar", "eski taslaklar" gibi sahipsiz öğeleri silerek temizleyin, veritabanını optimize edin ve daha fazlasını yapın.

en: The old Pro version can be uninstalled since you are using the newest Premium version
tr_TR: En yeni Premium sürümü kullandığınız için eski Pro sürümü kaldırılabilir

en: The optimization reorganizes the physical storage of table data to reduce storage space and improve efficiency when accessing the table
tr_TR: Optimizasyon, depolama alanını azaltmak ve tabloya erişirken verimliliği iyileştirmek için tablo verilerinin fiziksel depolamasını yeniden düzenler

en: The plugin or theme the item belongs to, determined after running a scan. If uncertain, an estimated likelihood (%) is shown, the higher the percentage, the more likely the item belongs to that plugin/theme.
tr_TR: Öğenin ait olduğu eklenti veya tema, bir tarama çalıştırıldıktan sonra belirlenir. Belirsizse, tahmini bir olasılık (%) gösterilir; yüzde ne kadar yüksekse, öğenin o eklentiye/temaya ait olma olasılığı o kadar yüksektir.

en: The plugin will begin by scanning items against your local files, then it will anonymously send the scan results to a secure remote database for more accurate results.
tr_TR: Eklenti, öğeleri yerel dosyalarınıza karşı tarayarak başlayacak, ardından daha doğru sonuçlar için tarama sonuçlarını anonim olarak güvenli bir uzak veritabanına gönderecektir.

en: The plugin will only scan your items against your local files; no data will be sent to the remote database.
tr_TR: Eklenti öğelerinizi yalnızca yerel dosyalarınıza karşı tarayacaktır; uzak veritabanına hiçbir veri gönderilmeyecektir.

en: The pro version of Advanced DB Cleaner has been de-activated since the newest premium version is active.
tr_TR: En yeni premium sürüm etkin olduğu için Advanced DB Cleaner pro sürümü devre dışı bırakıldı.

en: The remote database cannot scan such a large number of items. Contact the plugin developer for more information.
tr_TR: Uzak veritabanı bu kadar çok sayıda öğeyi tarayamaz. Daha fazla bilgi için eklenti geliştiricisiyle iletişime geçin.

en: The remote server is being prepared for maintenance. Please try again later.
tr_TR: Uzak sunucu bakıma hazırlanıyor. Lütfen daha sonra yeniden deneyin.

en: The remote server is under maintenance. Please try again later.
tr_TR: Uzak sunucu bakımda. Lütfen daha sonra yeniden deneyin.

en: The retention by items is available in the premium version.
tr_TR: Öğe bazlı saklama özelliği premium sürümde mevcuttur.

en: The scan allows the identification of the plugins or themes to which the items belong.
tr_TR: Tarama, öğelerin hangi eklentilere veya temalara ait olduğunun belirlenmesini sağlar.

en: The scan cannot start!
tr_TR: Tarama başlatılamıyor!

en: The scan process identifies to which plugin/theme a table, option, or other element belongs. You can customize this process using the scan settings below.
tr_TR: Tarama işlemi bir tablonun, seçeneğin veya diğer bileşenin hangi eklentiye/temaya ait olduğunu belirler. Aşağıdaki tarama ayarlarını kullanarak bu işlemi özelleştirebilirsiniz.

en: The scan will attempt to find exact matches for items names in the previously collected files.
tr_TR: Tarama, daha önce toplanan dosyalarda öğe isimleri için tam eşleşmeler bulmaya çalışacaktır.

en: The scan will identify which plugins or themes your items are associated with
tr_TR: Tarama, öğelerinizin hangi eklentiler veya temalarla ilişkili olduğunu belirleyecektir

en: The server is scanning your items...
tr_TR: Sunucu öğelerinizi tarıyor...

en: Theme
tr_TR: Tema

en: Themes cron jobs
tr_TR: Tema cron işleri

en: Themes items
tr_TR: Tema öğeleri

en: Themes meta
tr_TR: Tema üst verileri

en: Themes options
tr_TR: Tema seçenekleri

en: Themes tables
tr_TR: Tema tabloları

en: Themes transients
tr_TR: Tema geçici verileri

en: There is an issue with your license. Please check your license status in the settings.
tr_TR: Lisansınızla ilgili bir sorun var. Lütfen ayarlardan lisans durumunuzu kontrol edin.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
tr_TR: Bu, %s için geçersiz bir lisans anahtarı gibi görünüyor.

en: This correction will be sent anonymously to our server
tr_TR: Bu düzeltme anonim olarak sunucumuza gönderilecektir

en: This method uses WordPress native functions for cleanup operations. This ensures compatibility with WordPress but may be slower. For example, when deleting trashed posts, this method will trigger all associated hooks and actions to delete related metadata, taxonomies, and other linked data, ensuring a thorough cleanup.
tr_TR: Bu yöntem, temizleme işlemleri için WordPress'in yerel fonksiyonlarını kullanır. Bu, WordPress ile uyumluluğu sağlar ancak daha yavaş olabilir. Örneğin, çöp kutusundaki gönderileri silerken, bu yöntem ilgili üst verileri, taksonomileri ve diğer bağlantılı verileri silmek için tüm ilişkili kancaları ve eylemleri tetikler ve kapsamlı bir temizlik sağlar.

en: This method uses direct SQL queries for cleanup operations. This can be faster but may bypass some WordPress mechanisms. For example, when deleting trashed posts, this method will directly remove the posts from the database without triggering associated hooks and actions, which may leave related metadata, taxonomies, and other linked data intact and potentially lead to extra orphaned items.
tr_TR: Bu yöntem, temizleme işlemleri için doğrudan SQL sorguları kullanır. Bu daha hızlı olabilir ancak bazı WordPress mekanizmalarını atlayabilir. Örneğin, çöp kutusundaki gönderileri silerken, bu yöntem ilgili kancaları ve eylemleri tetiklemeden gönderileri doğrudan veritabanından kaldırır, bu da ilgili üst verileri, taksonomileri ve diğer bağlantılı verileri sağlam bırakabilir ve potansiyel olarak ek sahipsiz öğelere yol açabilir.

en: This module tracks plugin and theme activity, including activation, deactivation, and uninstallation, and provides a complete history for debugging and site analysis.
tr_TR: Bu modül; etkinleştirme, devre dışı bırakma ve kaldırma dahil olmak üzere eklenti ve tema etkinliğini izler ve hata ayıklama ve site analizi için eksiksiz bir geçmiş sağlar.

en: This will override any manual 'belongs to' corrections you have made. If you are unsure, leave this option disabled.
tr_TR: Bu, yaptığınız tüm manuel 'aittir' düzeltmelerini değiştirecektir. Emin değilseniz, bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: Timeouts occurred:
tr_TR: Zaman aşımları oluştu:

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To
tr_TR: Bitiş

en: To optimize
tr_TR: Optimize edilecek

en: To repair
tr_TR: Onarılacak

en: Today's usage
tr_TR: Bugünkü kullanım

en: Too many items to send due to your server limitation. Trimmed items:
tr_TR: Sunucu sınırlandırmanız nedeniyle gönderilecek çok fazla öğe var. Kırpılan öğeler:

en: Total Tasks
tr_TR: Toplam Görev

en: Total activities
tr_TR: Toplam aktivite

en: Total columns
tr_TR: Toplam sütun

en: Total cron jobs
tr_TR: Toplam cron işi

en: Total disk space wasted by table overhead, which can be recovered by optimizing the table.
tr_TR: Tabloyu optimize ederek kurtarılabilecek, tablo yükü (overhead) tarafından boşa harcanan toplam disk alanı.

en: Total forced timeouts:
tr_TR: Toplam zorunlu zaman aşımı:

en: Total options
tr_TR: Toplam seçenek

en: Total post meta
tr_TR: Toplam yazı üst verileri

en: Total rows
tr_TR: Toplam satır

en: Total tables
tr_TR: Toplam tablo

en: Total timeouts:
tr_TR: Toplam zaman aşımı:

en: Total transients
tr_TR: Toplam geçici veri

en: Total user meta
tr_TR: Toplam kullanıcı üst verisi

en: Track tables rows & columns changes
tr_TR: Tablo satır ve sütun değişikliklerini izleyin

en: Track total DB size and table count over time; drill into daily or monthly changes.
tr_TR: Zaman içindeki toplam VT boyutunu ve tablo sayısını izleyin; günlük veya aylık değişikliklere inin.

en: Trackbacks
tr_TR: Geri izlemeler (Trackbacks)

en: Transient name
tr_TR: Geçici veri adı

en: Transients
tr_TR: Geçici Veriler

en: Transients below are expired. You can safely delete them.
tr_TR: Aşağıdaki geçici verilerin süresi dolmuş. Bunları güvenle silebilirsiniz.

en: Transients with autoload enabled also increase the autoload size. Check the Transients tab as well.
tr_TR: Autoload etkinleştirilmiş geçici veriler de autoload boyutunu artırır. Geçici Veriler sekmesini de kontrol edin.

en: Trashed comments
tr_TR: Çöpe atılan yorumlar

en: Trashed posts
tr_TR: Çöpe atılan yazılar

en: Try changing the filters or search term
tr_TR: Süzgeçleri veya arama terimini değiştirmeyi deneyin

en: Tune scan depth and resource usage to fit your hosting limits.
tr_TR: Tarama derinliğini ve kaynak kullanımını barındırma sınırlarınıza uyacak şekilde ayarlayın.

en: Twice daily
tr_TR: Günde iki kez

en: Type
tr_TR: Tür

en: Unapproved comments
tr_TR: Onaylanmamış yorumlar

en: Unauthorized! Insufficient permissions.
tr_TR: Yetkisiz! Yetersiz izinler.

en: Unauthorized! You should be logged in.
tr_TR: Yetkisiz! Oturum açıldı olmalısınız.

en: Uninstall
tr_TR: Kaldır

en: Uninstall old versions
tr_TR: Eski sürümleri kaldır

en: Uninstall previous versions?
tr_TR: Önceki sürümler kaldırılsın mı?

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Unknown error occurred!
tr_TR: Bilinmeyen bir hata oluştu!

en: Unknown plan
tr_TR: Bilinmeyen plan

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Unlimited Automated Tasks
tr_TR: Sınırsız Otomatik Görev

en: Unlock Addons Activity Timeline
tr_TR: Eklenti Aktivitesi Zaman Çizelgesini Aç

en: Unlock Advanced Filters
tr_TR: Gelişmiş Süzgeçleri Aç

en: Unlock Advanced Filters:
tr_TR: Gelişmiş Süzgeçleri Aç:

en: Unlock Cleanup Events Log
tr_TR: Temizlik Olay Günlüğünü Aç

en: Unlock Database Analytics
tr_TR: Veritabanı Analizlerini Aç

en: Unlock Premium Automation
tr_TR: Premium Otomasyonu Aç

en: Unlock Tables Analytics
tr_TR: Tablo Analizlerini Aç

en: Unlock the Action Scheduler Cleanup
tr_TR: Action Scheduler Temizliğini Aç

en: Unselect All
tr_TR: Tüm Seçimleri Kaldır

en: Unselect all
tr_TR: Tüm seçimleri kaldır

en: Unused
tr_TR: Kullanılmayan

en: Unused comment meta
tr_TR: Kullanılmayan yorum üst verileri

en: Unused commentmeta
tr_TR: Kullanılmayan yorum üst verileri

en: Unused post meta
tr_TR: Kullanılmayan yazı üst verileri

en: Unused postmeta
tr_TR: Kullanılmayan yazı üst verileri

en: Unused relationships
tr_TR: Kullanılmayan ilişkiler

en: Unused term meta
tr_TR: Kullanılmayan terim üst verileri

en: Unused termmeta
tr_TR: Kullanılmayan terim üst verileri

en: Unused user meta
tr_TR: Kullanılmayan kullanıcı üst verileri

en: Unused usermeta
tr_TR: Kullanılmayan kullanıcı üst verileri

en: Up to 5 tasks
tr_TR: 5 göreve kadar

en: Update task
tr_TR: Görevi güncelle

en: Updated successfully!
tr_TR: Başarıyla güncellendi!

en: Upgrade
tr_TR: Yükselt

en: Upgrade my license
tr_TR: Lisansımı yükselt

en: Upgrade now
tr_TR: Şimdi yükselt

en: Upgrade to Premium
tr_TR: Premium'a Yükselt

en: Upgrade to Premium for the most accurate, safe database cleanup
tr_TR: En doğru, güvenli veritabanı temizliği için Premium'a yükseltin

en: Upgrade to Premium to scan the items below and identify which plugin or theme they belong to.
tr_TR: Aşağıdaki öğeleri taramak ve hangi eklentiye veya temaya ait olduklarını belirlemek için Premium'a yükseltin.

en: Upgrade to create unlimited tasks with advanced features.
tr_TR: Gelişmiş özelliklerle sınırsız görev oluşturmak için yükseltin.

en: Upgrade to the Premium to access comprehensive database analytics.
tr_TR: Kapsamlı veritabanı analizlerine erişmek için Premium'a yükseltin.

en: Upgrade to the Premium to access comprehensive tables analytics.
tr_TR: Kapsamlı tablo analizlerine erişmek için Premium'a yükseltin.

en: Upgrade to the Premium to access detailed logs of your cleanup tasks.
tr_TR: Temizlik görevlerinizin ayrıntılı günlüklerine erişmek için Premium'a yükseltin.

en: Upgrade to the Premium to access the addons activity timeline.
tr_TR: Eklenti aktivitesi zaman çizelgesine erişmek için Premium'a yükseltin.

en: Upgrade to the Premium to clean up old or unused Action Scheduler data.
tr_TR: Eski veya kullanılmayan Action Scheduler verilerini temizlemek için Premium'a yükseltin.

en: Upload Max Filesize
tr_TR: Maksimum Yükleme Dosya Boyutu

en: Uploads folder is not writable. Check permissions.
tr_TR: Yüklemeler (Uploads) klasörü yazılabilir değil. İzinleri kontrol edin.

en: Use full CPU power
tr_TR: Tam CPU gücünü kullan

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı ID

en: User meta
tr_TR: Kullanıcı üst verileri

en: Valid prefix
tr_TR: Geçerli önek

en: Value
tr_TR: Değer

en: Value must be between %1$s and %2$s
tr_TR: Değer %1$s ile %2$s arasında olmalıdır

en: Value must be between %1$s and %2$s, or 0 for the default value.
tr_TR: Değer %1$s ile %2$s arasında veya varsayılan değer için 0 olmalıdır.

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View charts by day or month
tr_TR: Grafikleri güne veya aya göre görüntüleyin

en: View detailed logs for every scheduled task you create.
tr_TR: Oluşturduğunuz her zamanlanmış görev için ayrıntılı günlükleri görüntüleyin.

en: View documentation
tr_TR: Belgeleri görüntüle

en: WP cron jobs
tr_TR: WP cron işleri

en: WP debug
tr_TR: WP hata ayıklama

en: WP items
tr_TR: WP öğeleri

en: WP meta
tr_TR: WP üst verileri

en: WP options
tr_TR: WP seçenekleri

en: WP tables
tr_TR: WP tabloları

en: WP transients
tr_TR: WP geçici verileri

en: We couldn't verify your license. Please check that your license key is active for the current website.
tr_TR: Lisansınızı doğrulayamadık. Lütfen lisans anahtarınızın mevcut site için aktif olduğunu kontrol edin.

en: Webserver
tr_TR: Web sunucusu

en: When enabled, the plugin will utilize the full CPU power during scans, which may lead to faster scan times but could impact server performance. Disabling this option will make the plugin use less CPU, potentially reducing performance impact on your server during scans.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, eklenti taramalar sırasında tam CPU gücünü kullanır, bu da daha hızlı tarama sürelerine yol açabilir ancak sunucu başarımını etkileyebilir. Bu seçeneği devre dışı bırakmak, eklentinin daha az CPU kullanmasını sağlayarak taramalar sırasında sunucunuzdaki başarım etkisini azaltabilir.

en: Who uses this item?
tr_TR: Bu öğeyi kim kullanıyor?

en: Will not be cleaned
tr_TR: Temizlenmeyecek

en: WordPress core
tr_TR: WordPress çekirdeği

en: WordPress file system API is not initialized.
tr_TR: WordPress dosya sistemi API'si başlatılamadı.

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are at position %d in the queue.
tr_TR: Kuyrukta %d. sıradasınız.

en: You are now using the newest premium version of the plugin, would you like to import your data from the previous version?
tr_TR: Şu anda eklentinin en yeni premium sürümünü kullanıyorsunuz, verilerinizi önceki sürümden içe aktarmak ister misiniz?

en: You are on the %s.
tr_TR: %s üzerindesiniz.

en: You can edit the scan results to correctly associate items with their respective plugins or themes if you are certain of their belonging.
tr_TR: Öğelerin kime ait olduğundan eminseniz, öğeleri ilgili eklentileri veya temalarıyla doğru şekilde ilişkilendirmek için tarama sonuçlarını düzenleyebilirsiniz.

en: You can save:
tr_TR: Tasarruf edebilirsiniz:

en: You disabled this module. Please enable it in the settings to start recording addon activities.
tr_TR: Bu modülü devre dışı bıraktınız. Eklenti etkinliklerini kaydetmeye başlamak için lütfen ayarlardan etkinleştirin.

en: You disabled this module. Please enable it in the settings to track database changes.
tr_TR: Bu modülü devre dışı bıraktınız. Veritabanı değişikliklerini izlemek için lütfen ayarlardan etkinleştirin.

en: You don't have any tasks matching the selected filter.
tr_TR: Seçilen süzgeçle eşleşen herhangi bir göreviniz yok.

en: You don't have enough credits to send additional remote requests.
tr_TR: Ek uzak istekler göndermek için yeterli krediniz yok.

en: You have been using %s for more than 1 week. Would you mind taking a few seconds to give it a 5-star rating on WordPress? Thank you in advance :)
tr_TR: %s eklentisini 1 haftadan uzun süredir kullanıyorsunuz. WordPress'te 5 yıldızlı bir puan vermek için birkaç saniyenizi ayırır mısınız? Şimdiden teşekkürler :)

en: You have been using the "Advanced DB Cleaner" for more than 1 week. Would you mind taking a few seconds to give it a 5-star rating on WordPress? Thank you in advance :)
tr_TR: "Advanced DB Cleaner" eklentisini 1 haftadan uzun süredir kullanıyorsunuz. WordPress'te 5 yıldızlı bir puan vermek için birkaç saniyenizi ayırır mısınız? Şimdiden teşekkürler :)

en: You have chosen to submit your manual corrections to the plugin server. To change this, please navigate to the plugin settings page
tr_TR: Manuel düzeltmelerinizi eklenti sunucusuna göndermeyi seçtiniz. Bunu değiştirmek için lütfen eklenti ayarları sayfasına gidin

en: You have reached your daily limit for remote server requests. Please wait for your credits to reset or upgrade your license for a higher limit.
tr_TR: Uzak sunucu istekleri için günlük limitinize ulaştınız. Lütfen kredilerinizin sıfırlanmasını bekleyin veya daha yüksek bir limit için lisansınızı yükseltin.

en: You manually corrected this items!
tr_TR: Bu öğeleri manuel olarak düzelttiniz!

en: You're using the Free version
tr_TR: Ücretsiz sürümü kullanıyorsunuz

en: You're using the Premium version
tr_TR: Premium sürümü kullanıyorsunuz

en: Your autoload size (%1$s) exceeds your WordPress recommendation (%2$s). Reducing it may improve performance.
tr_TR: Otomatik yükleme boyutunuz (%1$s), WordPress önerinizi (%2$s) aşıyor. Bunu azaltmak başarımı iyileştirebilir.

en: Your license does not match this product. Please deactivate and enter a valid license key for Advanced Database Cleaner.
tr_TR: Lisansınız bu ürünle eşleşmiyor. Lütfen etkisizleştirin ve Advanced Database Cleaner için geçerli bir lisans anahtarı girin.

en: Your license has been disabled. Please note that this license will no longer receive updates. (contact support if you think this is a mistake)
tr_TR: Lisansınız devre dışı bırakıldı. Lütfen bu lisansın artık güncelleme almayacağını unutmayın. (Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız destekle iletişime geçin)

en: Your license has expired. Please renew it to continue receiving updates and support. Click the 'My Account' link below to access your account and renew your license.
tr_TR: Lisansınızın süresi doldu. Güncellemeleri ve desteği almaya devam etmek için lütfen yenileyin. Hesabınıza erişmek ve lisansınızı yenilemek için aşağıdaki 'Hesabım' bağlantısına tıklayın.

en: Your license is expiring soon. It should automatically renew if your payment method is valid.
tr_TR: Lisansınızın süresi yakında doluyor. Ödeme yönteminiz geçerliyse otomatik olarak yenilenmelidir.

en: Your license is inactive for this site. Please deactivate it and activate it again.
tr_TR: Lisansınız bu site için aktif değil. Lütfen etkisizleştirip yeniden etkinleştirin.

en: Your license is invalid. Please deactivate and enter a valid license key.
tr_TR: Lisansınız geçersiz. Lütfen etkisizleştirin ve geçerli bir lisans anahtarı girin.

en: Your license is not active for this URL.
tr_TR: Lisansınız bu adres için aktif değil.

en: Your license key has been deactivated.
tr_TR: Lisans anahtarınız devre dışı bırakıldı.

en: Your license key has been disabled.
tr_TR: Lisans anahtarınız devre dışı bırakılmış.

en: Your license key has expired.
tr_TR: Lisans anahtarınızın süresi dolmuş.

en: Your license key has reached its activation limit. Please deactivate it on any unused sites to be able to use it again, or consider upgrading your license to allow more activations.
tr_TR: Lisans anahtarınız etkinleştirme sınırına ulaştı. Tekrar kullanabilmek için lütfen kullanılmayan sitelerde etkisizleştirin veya daha fazla etkinleştirmeye izin vermek için lisansınızı yükseltmeyi düşünün.

en: Your license key is invalid.
tr_TR: Lisans anahtarınız geçersiz.

en: [Filter applied]
tr_TR: [Süzgeç uygulandı]

en: [Filter]
tr_TR: [Süzgeç]

en: [In main site]
tr_TR: [Ana sitede]

en: [Server time]
tr_TR: [Sunucu zamanı]

en: [scan]
tr_TR: [tara]

en: canceled
tr_TR: iptal edilmiş

en: check logs
tr_TR: günlükleri kontrol et

en: complete
tr_TR: tamamlanmış

en: corrected items:
tr_TR: düzeltilen öğeler:

en: day
tr_TR: gün

en: days
tr_TR: gün

en: failed
tr_TR: başarısız

en: files
tr_TR: dosya

en: hour
tr_TR: saat

en: hours
tr_TR: saat

en: in total
tr_TR: toplamda

en: item | items
tr_TR[0]: öğe
tr_TR[1]: öğe

en: items cleaned
tr_TR: öğe temizlendi

en: items selected
tr_TR: öğe seçildi

en: items to clean up
tr_TR: temizlenecek öğe

en: just now
tr_TR: az önce

en: min
tr_TR: dk

en: mins
tr_TR: dk

en: month
tr_TR: ay

en: months
tr_TR: ay

en: more
tr_TR: daha

en: never
tr_TR: asla

en: oEmbed caches
tr_TR: oEmbed önbellekleri

en: of
tr_TR: /

en: of data
tr_TR: veri

en: orphaned
tr_TR: sahipsiz

en: per post
tr_TR: yazı başına

en: sec
tr_TR: sn

en: secs
tr_TR: sn

en: skipped
tr_TR: atlandı

en: upgrade
tr_TR: yükselt

en: view
tr_TR: görüntüle

en: week
tr_TR: hafta

en: weeks
tr_TR: hafta

en: with invalid prefix
tr_TR: geçersiz öneke sahip

en: year
tr_TR: yıl

en: years
tr_TR: yıl
